Fatih'te can pazarı yaşandı

Fatih'te can pazarı yaşandı.5875
  • Giriş : 06.11.2006 / 00:00:00

Fatih'te 4 katlı bir binanın bodrum katında çıkan yangında, binada yaşayanlar yoğun duman nedeniyle evlerinde mahsur kaldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kimsesiz ve kötürüm oldukları öğrenilen yaşlı karı-kocayı ise açtıkları merdivenle indiren itfaiye erleri ambulansa kadar kucaklarında taşıdı. Bu arada bina sakinleri yangına sebep olduğu ileri sürülen bir kişiye saldırdı. Polis öfkeli kalabalığı güçlükle sakinleştirdi.

Yangın, saat 04:00 sıralarında, Fatma Hatun Mahallesi Emece Sokak'ta bulunan 4 katlı binanın bodurumunda yangın çıktı. Edinilen bilgiye göre, eski eşyaların depolandığı bodrum kat alev alev yanarken, binanın tamamını duman kapladı. Merdivenleri de saran duman nedeniyle bina sakinleri dışarı çıkamadı. Olay yerine gelen polis, bir vatandaşın uyarılarına rağmen dumanların arasına daldı ancak, daha bir kaç basamak atmadan kendilerini dışarı attı. Sokakta büyük panik yaşanırken, itfaiye ekipleri olay yerine ulaştı. İtfaiye müdahale ederek yangını kontrol altına aldı.

Dumandan etkilenerek kendilerini balkona atan Osman Çalık, eşi Hatice Çalık ve 2 yaşındaki kız çocukları Dilara, itfaiye ekiplerinden yardım istedi. Büyük merdiven aracının olay yerine ulaşmamış olmasından dolayı, zehirlenme tehlikesi geçiren aileyi kurtarmak için bir itfaiye eri küçük merdiveni duvara dayayarak binaya tırmandı. Annesinin kucağında kurtarılmayı bekleyen Dilara'yı kucağına alan itfaiye eri aşağı indirerek komşularına teslim etti. Bu sırada kurtarma çalışmasını küçük kızın anne ve babası korkulu gözlerle izledi.

Binanın ikinci katında bulunan dairede yalnız yaşadıkları ve kötürüm oldukları öğrenilen Mehmet Yıldırım (80) ile eşi Beyza Yıldırım (77) ise itfaiye aracının merdiveniyle indirildi. Yürüyemeyen yaşlı çifti itfaiye erleri ambulansa kadar kucağında taşıdı. Sağlık görevlilerinin olay yerine gelip sedye açmaması ise tepki topladı.

Binada mahsur kalan diğer aileler de kurtarıldıktan sonra çevredekiler rahat bir nefes aldı. Bina sakinleri yangına sebep olduğu ileri sürülen ve ismi öğrenilemeyen bir kişiye saldırdı. Çıkan arbedeyi polis ekipleri güçlükle engelledi.

Polis, ölen ve yaralananın olmadığı yangınla ilgili soruşturma başlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious