Fatih'te PVC giydirmek yasaklandı

Fatih'te PVC giydirmek yasaklandı.29073
  • Giriş : 15.12.2008 / 10:58:00

Fatih Belediyesi, ilçede yapılan binaların cephelerine, Osmanlı-Türk mimarisini yaşatmak amacıyla standart getirdi. Bina cephelerine BTB cam mozaik, PVC ve cam giydirmeye yasak geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, belediye meclisinin aldığı karar doğrultusunda, ilçedeki yapıların cephelerine standart getirdiklerini belirterek, ''Fatih'te herkes imar kurallarına uygun inşaat yapabilir ama dış cephe mimarisini biz veriyoruz'' dedi.

Demir, inşaat yapmak isteyen vatandaşlara imar planlarına uygun ruhsatı verirken, nasıl bir cephe yapılabileceğine dair bir çok mimari çalışmayı içinde barındıran bir CD'de verdiklerini ifade etti.

Fatih'te, bina cephelerine BTB cam mozaik, PVC ve cam giydirmeye yasak getirdiklerini Demir, şunları kaydetti:

''Bu projeyi başlatmamızın nedeni, Fatih'in ilk İstanbul olması. Burası ilk fetih edilen yer. Böylesine bir yerin özel bir önemi var. Cephe mimarisinden, park ve bahçelerin aydınlatılmasına kadar, burada geçmiş medeniyetlerin yaşamış olduğunun görülmesini istiyoruz. İnsanlar tarihi yarımadayı dolaştıklarında, buraya saygı duymaları lazım.

Fatih Belediyesi binası, dışarıdan bakıldığında modern bir bina gibi görünüyor ama aslında Osmanlı Mimarisi'nin temel figürü olan cumbalarımız var. Buranın 50 yıl ilerisinde bir mimari tarz var binada. Çünkü kendi geleneğimizi korumuşuz, modern mimariyle birleştirmişiz. Fatih'te 4.5 yıldır bina cephelerine müdahale ettik. Bu müdahaleyi de 2005 yılında Anıtlar Kurulu tarafından kabul edilen tarihi yarımadanın imar planlarının plan notlarına dayanarak yaptık. Hukuki bir de dayanağımız var.''

-FATİH'TE DEĞİŞİKLİĞİN İZLERİ-

''Fatih'i dikkatli incelediğimizde büyük bir değişikliğin izlerini görebilirsiniz. Şekilsiz yapılan binaların yanında dikkat çeken Türk-Osmanlı mimarisinin ögelerinin oluşturduğu yeni binaları görebiliyorsunuz'' diyen Demir, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bu projeyi büyük bir hızla gerçekleştiriyoruz. Fatih'te bugüne kadar binin üzerinde bina yapıldı. Bunların hepsini yan yana yapma imkanımız olmadığı için dışarıdan gelen insanların çarpılacağı bir sokağımız oluşmadı maalesef.

Vatan Caddesi bizim prestij caddemiz. Bu caddede cephe iyileştirme çalışmalarına başladık. 2010'a İstanbul'u hazırlamak hedefimiz. Aynı zamanda bu şehrin kimliğini, kültürünü, tarihini, mimarisine yansıtacak çalışmalar gerçekleştirmek önemli. Turistler bir kenti ziyarete gittiklerinde 3 şeye çok dikkat ediyorlar. Müzik, mimari ve mutfak. Biz şimdi bunu gerçekleştirmeyi istiyoruz. 2004 yılından beri Fatih'in içinde barındırdığı turizm potansiyelini ortaya çıkarmaya çalışıyorum.

Belediyeler artık insanı ve şehri ilgilendiren her şeyle ilgileniyor. Fatih, Eminönü ile mukayese edildiğinde hiç hak etmediği bir konumdaydı. Fatih'in yaşayan nüfusunun avantajıyla, Eminönü'nün tarihten gelen avantajlarını birleştirip mükemmel bir tarihi yarımada gerçekleştireceğiz.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*