Fatih'te' tarihi karar' bilmecesi

Fatih'te' tarihi karar' bilmecesi.18295
  • Giriş : 06.03.2008 / 10:14:00

Fatih Belediye Meclisi’nin aldığı bir kararla, ilçedeki 69 mahallenin 24'e düşürülmesi tepkilere neden oldu. Bu kararı Fatih'in tarihine yapılan saygısızlık olarak değerlendiren STK'lar duruma tepkili.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Fatih Belediye Meclisi’nin aldığı bir kararla, yüzlerce yıllık bir tarihi geçmişe sahip, çoğu Fatih tarafından isimlendirilmiş 69 mahallenin adları ve sınırları değiştirilerek 24’e düşürüldü.

Fatih Belediye Meclisi’nin almış olduğu kararla Fatih Sultan Mehmed devrinin önemli insanlarının adını taşıyan mahalleler yerini semt isimlerine bıraktı. Belediye’nin İmar ve Şehircilik Müdürlüğü 2008/15 sayılı yazısıyla Meclis’e gelen teklif Belediye Meclisi’nin onayının ardından Büyükşehir Belediye’sine gönderildi. Kararda “Yapılan hizmetlerde bürokratik işlemlerin azaltılması ve yerel hizmetlerin koordinasyonunun yaşanan aksaklıkların giderilmesi ve hizmetlerin daha etkin ve verimli yürütülmesi” gerekçe olarak gösterildi.

BAŞARISIZLIĞA KILIF UYDURUYORLAR

Uygulama ile tarihe mal olan şahsiyetlerin adlarının unutturulmaya çalışıldığını, halkın tarihle olan bağlantısının koparıldığını söyleyen İSDER (İstanbul Tarih ve Kültür Derneği) Başkanı Abdullah ARAR, Fatih halkının bir çok sivil toplum kuruluşu ve mahalle muhtarlarının uygulamaya büyük tepki gösterdiklerini ve söz konusu kararın bir an önce geri çekilmesi gerektiğini söyledi. Suriçi ile ilgili özel planları olan Uluslararası güçler ve AB’nin talimatlarıyla bu kararın alındığını iddia eden Arar; “Bırakın Fatih’i, Eminönü’nü de için alan Suriçi’nin büyüklüğü ne kadar ki yerel hizmetlerde bir koordinasyon sorunu olsun, Fatih Belediyesi başarısızlığının kılıfını tarihe mal olmuş mahalle isimlerini yok ederek bulmasın” dedi.

BAŞKAN TOPBAŞ İADE ETSİN

Bir sonraki adımın Fatih'in adının değiştirilme olacağını ifade eden Sadet Partisi Fatih İlçe Başkanı Muzaffer SERENLİ ise, kararın geri alınmasıyla ilgili Fatih’te halkı bilinçlendirme çalışmaları yaptıklarını tüm mahalle muhtarlarıyla bunu organize ettiklerini söyledi. “Bir sonraki kararın Fatih isminin değiştirilmesi olmasından korkuyoruz” diyen Serenli, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir TOPBAŞ’ın kararı iade etmesini, aksi bir gelişme olmaması durumunda, ilerleyen günlerde karara karşı çıkan tüm sivil toplum kuruluşları, muhtarlar ve Fatih halkıyla birlikte Başbakanlığı faks ve e-posta yağmuruna tutacaklarını belirtti.

8sutun

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious