Fatura Cerrah'a

  • Giriş : 21.03.2007 / 00:00:00

İhmal var. Emniyet Müdürü Cerrah'ın işe devamı çok zor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Mülkiye müfettişlerinin raporunda, "Cerrah yıprandı" saptaması yapıldı. Ayrıca şu noktalara dikkat çekildi: Ermeni cemaatinin can güvenliği başvuruları mevcuttur. Hrant Dink, yazılarında tehdit altında olduğunu belirtmiştir. Dink'in yargılandığı davada saldırıya uğraması, ayrıca önlem alınmasını gerektirmektedir.

Hrant Dink'in suikast sonucu hayatını kaybetmesi üzerine İçişleri Bakanlığı tarafından başlatılan soruşturmanın ilk aşaması tamamlandı. Mülkiye müfettişleri, faturayı İstanbul Emniyet Müdürü'ne kesti.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in suikaste kurban gitmesinin ardından İçişleri Bakanlığı tarafından başlatılan soruşturmada ilk aşama tamamlandı.

Mülkiye müfettişleri, faturayı İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah'a kesti. Ancak müfettişler, Cerrah'ın, açıkça görevden alınması veya görev yerinin değiştirilmesine ilişkin bir teklifte bulunmadı.
Raporu, Cerrah'ın mevcut şartlar altında göreve devamının güç olduğunu hissettirecek bir üslupla kaleme aldılar. Raporda, İstanbul Valisi Muammer Güler'le ilgili özel bir değerlendirme yapılmadı.
Trabzon Emniyeti'nin ise tetikçi Ogün Samast'ı azmettirdiği iddia edilen Yasin Hayal ve çevresindekilerle ilgili istihbarat çalışmasını yaptığı ve uyarıda bulunduğu kaydedildi.

'CERRAH YIPRANDI'
Mülkiye müfettişleri, İstanbul Emniyet Müdürü Cerrah'ın "Yıprandığı" saptamasında bulundu. Gerek kamuoyu algılaması gerekse idari yönden yıprandığı vurgulanan Cerrah için, bu tezi doğrulamak üzere Dink suikasti sonrasında basına yansıyan haberlere ve köşe yazılarına da yer verildi.

Müfettişlerin kendisini sorumlu tutan yaklaşımına karşın Cerrah, üzerine düşeni yaptığını savundu. Müfettişler, Cerrah'ın, açıkça görevden alınması veya görev yerinin değiştirilmesine ilişkin bir teklifte bulunmamakla birlikte, mevcut şartlar altında göreve devamının güç olduğuna işaret etti. Bu nedenle Cerrah'la ilgili nihai karar hükümete bırakıldı. Mülkiye müfettişlerinin, yıprandığını ifade ettiği Cerrah'la ilgili nasıl bir formül uygulanacağı ise netleşmedi.

AİHM KARARLARINDAKİ UYARI
Mülkiye müfettişleri, şu noktalara vurgu yaptı:

* Vatandaşın can ve mal güvenliğini korumak emniyetin görevidir.

* AİHM, terörün hedefi olabilecek kişilerin devlet tarafından korunması gerektiğine dikkati çekmiştir.

* Dink suikasti öncesinde Ermeni Cemaati'nin can güvenliği kaygısıyla yaptığı başvurular mevcuttur.

* Hrant Dink, yazılarıyla da tehdit altında olduğunu ortaya koymuştur.

* Dink'in yargılandığı davadaki olaylar, saldırıya uğraması özel önlem alınmasını gerektirmektedir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious