Fatura operasyonu: 17 gözaltı

Fatura operasyonu: 17 gözaltı.12926
  • Giriş : 21.03.2009 / 18:19:00

Zonguldak'ta sahte heyet raporu ve reçete düzenleyerek, hastalara haberi olmadan reçete yazdıkları ve haksız kazanç elde ettikleri iddiasıyla 17 kişi gözaltına alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Zonguldak'ta düzenlenen operasyonda sahte heyet raporu ve reçete düzenleyerek, hastalara haberi olmadan reçete yazdıkları ve haksız kazanç elde ettikleri iddiasıyla 3 doktor, 11 eczacı olmak üzere toplam 17 kişi gözaltına alındı.

Zonguldak Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şubesi ekipleri, Cumhuriyet Başsavcılığı'na yapılan suç duyurusu kapsamında il merkezinde, Kilimli beldesi, Gelik beldesi ve Devrek ilçesine bağlı Çaydeğirmeni beldesinde bulunan eczanelere eş zamanlı operasyon düzenledi.

Türkiye Taş Kömürü Kurumu (TTK)'nda görevli bayan doktor N.N.K.A, Gelik ve Beycuma Sağlık ocaklarında görevli bayan doktorlar, M.E.Y ve H.K. ile aralarında bayanlarında bulunduğu eczacılar, S.T., A.Ç., H.Y., A.D., Z.A.Y., M.G., F.T., C.B.A, Ö.P., Z.Y. ve Z.K gözaltına alındı. Şahısların ev ve iş yeri aramalarında ise yaklaşık 5 bin adet ilaç kupürü, 399 adet kupürleri kesilmiş ilaç, 68 kişiye ait sağlık karnesi ve yeşil kart, 12 adet heyet raporu olarak bilinen ilaç alım raporu, 118 adet kesilerek tek hale getirilmiş viagra ve çeşitleri, 3 adet bilgisayar, 1 adet kuru sıkı tabanca, 2 adet doktor kaşesi, 25 adet hasta kayıt defter ele geçirildi. İsmi geçen doktorlarla ilgili daha önce Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüne bağlı Sosyal Güvenlik merkezi tarafından soruşturma başlatılmış, çağrılan müfettişlerin incelemesinin tamamlamasının ardından şahıslar hakkında suç duyurusunda bulunulduğu öğrenildi.

Gözaltına alınan eczacı ve doktorların, aracılar yardımıyla topladıkları sağlık karnesi ve hazırladıkları sahte raporlarla ilaç yazdırdıkları ve vatandaşa parayla sattıkları ilaçlar için devletten de para aldıkları ileri sürülüyor.

Gözaltına alınan şahıslar, "görevi gereği düzenlemeye yetkisi olduğu resmi bir belgeyi kullanarak, birden fazla kişi ile karşılıklı menfaat temin etmek, haksız kazanç sağlamak, kamu kurumlarını aldatarak, devleti zarara uğratmak, kurumları, aracı kılmak suretiyle dolandırıcılık, görevi kötüye kullanma ve resmi belgede sahtecilik" suçlarından adli makamlara sevk edildi.

Şahısların savcılıktaki sorgusu sürdürülüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*