Faturayı küçültmek için pratik öneriler!

Faturayı küçültmek için pratik öneriler!.9670
  • Giriş : 15.08.2008 / 07:32:00
  • Güncelleme : 15.08.2008 / 00:32:04

Devir tasarruf devri. Aydınlatma elektrikte önemli bir sorun. Duvardaki boya rengi bile tasarruf sağlıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Enerji verimliliği kapsamında tüm Türkiye genelinde elektriğin tasarruflu kullanımının ülkeye 2 Keban barajına denk bir elektrik tasarruf sağlıyor.

Türkiye'de elektrik enerjisinin önemli bir bölümü aydınlatmada kullanılırken, tasaruflu ampuller (kompakt floresan) ile yüzde 80 oranında tasarruf sağlanıyor.

Piyasada akkor lamba fiyatları 0,25-0,30 YKr arasında değişirken, tasarruflu lambaların fiyatı 2,5-3 YTL arasında değişiyor.

Enerji verimli lambalar başlangıçta pahalıya mal olurken, düşük faturalar ile yatırım kısa sürede kendini çok çabuk geri ödüyor.

AYDINLATMADA TASARRUF İÇİN PRATİK ÖNERİLER

Elektrik İşleri Etüd İdaresi (EİEİ) aydınlatmada enerji tasarrufu sağlamak için şu pratik önerileri sıralıyor:

-Bir akkor lamba, kompakt floresan lamba ile değiştirildiğinde, yüzde 80 kadar aydınlatma maliyeti azalır.

-Eğer kullanıcının bütçesi bir defada bir çok floresan lamba almaya elvermezse, geride kalanları değiştirmek için aylık olarak sıraya konarak tamamlanması mümkündür.

-Odadan ayrılırken lambalar kapatılmalıdır. Aile bireylerinin odadan ayrılırken lambaları kapatmalarını hatırlatacak notlar konması faydalı olacaktır.

-Gün ışığından mümkün olduğunca faydalanılmalıdır. Odalar doğal aydınlık avantajını daha iyi kullanacak şekilde düzenlenmelidir. Pencere yakınına bir masa ve sandalye yerleştirerek elektrik faturalarında gerçek bir azalma sağlanabilir.

-Dış kapı ışıldakları halojen lambalarla değiştirilebilir. 50-90 vattlık bir halojen lamba, iki kat fazla vattlı standart bir reflektör lamba yerine takılırsa yine aynı aydınlatma elde edilir.

-Lambaların ve armatürlerin periyodik olarak bakımları yapılmalıdır. Aydınlatma sistemlerinin bakımları yapıldığında daha verimli olarak çalışırlar. İyi yapılmayan bakım sonucunda lamba üzerinde biriken tozlar faydalı ışık miktarını azaltır. Tozlanan armatür ışığın yüzde 50'sini yayar, yüzde 50'sini yutar. Bunları temiz tutmakla daha fazla enerji harcamadan aydınlatma miktarı arttırılabilir

-Tüm lambaların ışık çıktıları zamanla azalır. Işık çıktıları azalan yani verimleri düşen lambaların değiştirilmesi gerekir.

-Lamba seçimleri en yüksek lümen/vatt oranına göre yapılmalıdır.

-Duvarlar ve tavanlar açık renkli boya ile boyanmalı, dekorasyon eşyaları mümkün olduğunca açık renk seçilmelidir.

-Daha fazla ışığa ihtiyaç duyulan bölümlerde çok sayıda düşük güçlü lamba yerine daha yüksek güçlü tek bir lamba kullanmak daha verimli bir aydınlatma sağlar.

-Dekoratif lambalarda açık renk, şeffaf gölgelikli abajurlar ışığı daha iyi geçirirler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*