Faturayı yolcuya çıkartıyorlar

  • Giriş : 02.03.2007 / 00:00:00

Alman havayolu şirketi Lufthansa, küresel ısınmayla mücadeleden "kaçınmadığını" göstermek ve "sorumluluğunu yerine getirmek" için yolculardan para alacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Şirket, çevreci örgütlerin diş gıcırdatmasına yol açan bir kararla yolculardan karbondioksit emisyonlarını kendi ceplerinden ödeme yaparak telafi etmelerini isteyecek.

Şirketin mantığı basit: Yolcular, seyahat için bindikleri uçağın gaz emisyonunu telafi etmek isterlerse sera etkisiyle mücadele amacıyla geliştirilen projelerin finansmanına katkıda bulunacaklar. Bunu da bilet satın alırken yapacaklar.

Lufthansa sözcüsü, gönüllülük esasına dayanan bu tedbirin, bu yıl hayata geçirileceğini söyledi.

Sözcü, "Yolcularımıza çevreye zarar vermeden uçma imkanı sağlamak istiyoruz" dedi.

Havayolu şirketlerinin çevre duyarlılığını öncelikli meseleleri haline getirmesinin ısrarla istenmeye başladığı bir dönemde ilk kez böyle bir girişim başlatılıyor.

Ancak Lufthansa'nın girişimi, çevre örgütlerince pek memnuniyetle karşılanmadı. Sözgelimi, "Greenpeace" örgütü, makyaja benzettiği girişimin "zevahiri kurtarmaya" yönelik olduğunu bildirdi.

Alman Çevre Koruma Örgütü de, Lufthansa'yı "yeşile bürünmek için müşterilerinin duyarlılığını sömürmek istemekle" suçladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious