Fazıl Say, sokağa çıkmadan önce 2 kere düşünüyor

Fazıl Say, sokağa çıkmadan önce 2 kere düşünüyor.11745
  • Giriş : 31.01.2008 / 09:41:00

Say, 'Türkiye'yi terkedeceğine' dair yaptığı açıklamadan sonra psikolojik zorluklar yaşadığını anlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

NTV’de Yekta Kopan’ın sunduğu "Gece Gündüz" programının canlı yayın konuğu olan ünlü piyanist Fazıl Say, Alman gazetesi Süddeutsche Zeitung’da 'Türkiye'yi terkedeceğine' dair yaptığı açıklamadan sonra kendisine yönelik yoğun tepki sebebiyle psikolojik zorluklar yaşadığını anlattı.

"Son 7 haftadır çok fazla sokakta eskisi gibi gezeyim, İstiklal Caddesi’nde 2 saat yürüyeyim yapamam şu anda. Çok fazla öfke ve tepki aldım, biraz ürküyorum. Evden her çıkışımda biraz ürküyorum. Bunlar yeni şeyler benim hayatımda biraz alışmam, adapte olmam lazım" diyerek yaşadığı psikolojik sıkıntıdan bahseden Fazıl Say, bunun olumsuzluklarının müziğine yansımadığını ancak ruhuna yansıdığını ifade etti.

Say, "Direkt müziğime yansımadıysa da ruh halime yansıdığı için şu anda kendimi eskisinden daha güçsüz hissediyorum. Ama bu değişecektir. 19 yaşımdaki gibi derin bir dibe düşme değil bu. Bazı yeni şeylere alışma dönemi benim için. Bu toplumun değişimine alışma dönemi ve biraz da mücadele etme dönemi. Mücadeleyi kazanabiliriz de kaybedebiliriz de ama en azından hakikaten mücadele etme dönemidir" dedi.

'AÇIKLAMAM YANLIŞ TERCÜME EDİLDİ'
Alman gazetesinde çıkan demecinde sözlerinin yanlış tercüme edildiğini yineleyen Fazıl Say, yıllardır üretmek için verdiği mücadeleden bahsetti ve bunu sürdüreceğine vurgu yaptı:

"Sözlerim tamamen yanlış tercüme edildi ve yanlış yönlere çekilmişti. "Giderim, gitmek istiyor" gibi laflar falan. Tam tersi hepimiz biliyoruz ben yıllardır mücadele verdim, yıllardır da üreten bir insanım. O yüzden bu da devam edecektir. Devam etmek isterim. Kızımı mutlu ve aydınlık bir ülkede yaşatmak isterim. Onunla 20-30 yıl sonra Ege’de, Akdeniz’de mutlu yaz gecelerinin altında, yıldızların altında mutlu saatler geçirmek isterim. İnsanların istekleri kolay, ama istekleri gerçekleştirmesi şu vardığımız noktada kolay değil."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious