Fazıl Say: "Birlikte yaşamak için referanduma gidelim"

Fazıl Say:
  • Giriş : 20.03.2008 / 19:30:00
  • Güncelleme : 20.03.2008 / 18:57:24

Say: "Türkiye'de siyasi bir partiyi kapatmak üzere dava açılması talihsiz bir durumdur."

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Geçtiğimiz aylarda AK Parti hükümetinin özellikle kültürel alandaki politikalarına yönelik eleştiri getiren ünlü piyanist Fazıl Say, kapatılması davasına ilişkin görüşlerini Zaman gazetesi ile yaptığı söyleşide paylaştı.

Yaşanan süreçten öte, bundan sonra neler olacağıyla ilgilendiğini söyleyen Say, "Cumhuriyet insanları, laikler, liberaller ve Aleviler olsun, şeriat yanlıları olsun, ılımlı İslam yanlıları olsun ve Kürtler olsun, çok daha kesim, çok daha iyi çözümlerle yaşamlarına devam etmeliler." dedi. Say'a göre, "her kesimi anlamak lazım." "Her kesimin istediğinin sağlanacağı -muhtemelen dünyada eşi olmayan bir ilk olacak- bir çözüm gerekmekte." şeklinde ilginç bir açıklama yapan Fazıl Say, bunun imkânsız olmadığını düşünüyor. Çözüm için "İlk etapta referandumlara başvurulabilir." önerisi getiren ünlü sanatçı, "Önemli olan, insanlarımızı rahat, Türkiye'yi yaşanılası bir yer kılmaktır." yorumunda bulundu.

AK Parti'nin yüzde 47'lik oy oranına ulaşan bir parti olarak kapatılmayla karşı karşıya bırakılmasının yadırgandığını kabul eden Fazıl Say, "Demokrasi adına ilk bakışta haklı da olabilirler." dedi. AK Parti'nin kapatılması gerektiğini düşünen Say, parti kapatmayı Avrupa'ya anlatabilmenin zorluğuna değinerek, "Avrupa'da çoktan unutulmuş olan bize özgü bazı korkular ve kutuplaşmalar, bu durumumuzu 'anlatması zor' kılmaktadır." dedi.

"Türkiye'de siyasi bir partiyi kapatmak üzere dava açılması talihsiz bir durumdur." yorumu getiren Fazıl Say, kendi penceresinden dava açma sebeplerini haklı bulduğunu kaydetti. Kendisine "Bu dava açılmasaydı gidişat nereye olurdu?" sorusunu sıkça sorduğunu söyleyen sanatçı, "Buradaki sorunlar, dönemsel iniş-çıkışlardan ziyade, yaşamımızın büyük bir bölümünü- belki de tamamını etkileyecek 'olası sosyal değişimler' ile ilgili."cevabına ulaştığını açıkladı.

Hukuki süreç sonunda AK Parti'nin kapatılacağı tahmininde bulunan Fazıl Say şunları söyledi: "AB ülkelerinde radikal uçlarda laikliği bu derece sarsan siyasi partiler olmuşsa, her zaman karşılarında hukuku bulmuşlardır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious