Fazıl Say: Çağdaş uygarlık kültürünün insanıyım

Fazıl Say: Çağdaş uygarlık kültürünün insanıyım.9564
  • Giriş : 15.12.2007 / 22:04:00

Fazıl Say, “Türkiye’nin Orta Çağ karanlığına kaymasına karşıyım. Çünkü ben, çağdaş uygarlık düzeyini amaçlayan bir kültürün insanıyım” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Say, bir Alman gazetesinde yer alan görüşleri ve ardından yayınlanan haberler dolayısıyla merkezi Antalya’da bulunan Kadir Dursun Prodüksiyon aracılığıyla yaptığı yazılı açıklamada, besteci ve piyanist yönüyle Avrupa müzik kültürünü temsil etmesine rağmen, kökeni olan Anadolu halk kültüründen hiç kopmadığını; bunu, herkesin bildiğini ifade etti.

Bütün eserlerinin halk kültürüyle yoğrulduğunu kaydeden Fazıl Say, Avrupa Birliği’nin “Kültürlerarası Diyalog Yılı”nda kendisini “Elçi” unvanıyla görevlendirmesinin temelinde, bu özelliğinin yattığına dikkati çekti.

Fazıl Say açıklamasında, şunları kaydetti:

“Bütün bunlara karşılık bu iktidar, bana ve müzik sanatına şimdiye kadar dostça davranmadı. ‘Metin Altıok Ağıtı’ adlı oratoryom dolayısıyla, iktidarın ilk kültür bakanı, çeşitli yöntemler kullanarak eserin sansür edilmesini sağladı. Bu olayı, hiç unutamıyorum.

Müzik sanatını küçümsemenin başta gelen örneklerinden biri, Milli Eğitim Bakanlığı’nın önceki yıl okullarda müzik ve resim derslerinin kaldırılması girişiminde bulunmasıdır. Bizim milli eğitim sistemimizden sanat eğitimi dışlanamaz. Başka bir olumsuz örnek ise Türkiye’nin bugün on bin müzik öğretmeni açığı bulunduğu halde, lisans öğrenimini tamamlayan genç müzikçilerimizin öğretmen olmasını önlemek için engeller icat edilmesidir. Bunlar, basının ve halkın gözünden kaçmış olabilir ama, müzik benim mesleğim; benim gözümden kaçmadı. ‘Sanatçı, alnında ışığı ilk hissedendir’ özdeyişini, ‘Sanatçı, karanlığın tehlikesini ilk hissedendir’ anlamında da düşünebiliriz.”

Orta Çağ karanlığının, bütün aydınlar gibi kendisini de kaygılandırdığını ifade eden Fazıl Say, açıklamasında, “En çok da gelecek kuşaklar için kaygılanıyoruz. Eğer, günün birinde karanlık güçler Cumhuriyetimize ve ulusal değerlere hayat hakkı tanımazsa, onlara teslim olacak değiliz” görüşüne yer verdi.

Fazıl Say’ın Alman dergisine verdiği “Türkiye’yi terk edebilirim” demecinin ardından bir açıklama yapan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Fırat, “Giderse saygı duyarız çok üzüntü duyacağımızı düşünmüyorum. Bir Fazıl Say, 5 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına eşit değildir” demişti.

Fazıl Say’a CHP’den destek geldi. Say’ın sözlerini CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, rejim endişesinin dile getirilmesi olarak değerlendirdi ve üstünde düşünülmesi gerektiğini vurguladı.

Kılıçdaroğlu, Fazıl Say’ın sıradan bir insan olmadığını belirterek, “Dünyanın sayılı piyanistlerinden birisi, Türkiye’deki rejim endişesinden ve Türkiye’yi terketmekten söz ediyor” dedi.

Kılıçdaroğlu, “Say haklı olmayabilir; ama Say’ı o noktaya getiren düşünce nedir...” diyerek bu konuda düşünülmesi gerektiğini vurguladı. Kılıçdaroğlu, “Biz bu ülkede bir rejim kaygısı yaşıyoruz” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious