Fazıl Say'a 'Grammy' kadar büyük ödül

Fazıl Say'a 'Grammy' kadar büyük ödül.11678
  • Giriş : 01.07.2009 / 14:06:00

Keman sanatçısı Patrica Kopatchinskaja ile birlikte seslendirdiği albümü, oda müziği dalında "Grammy" ödülüne eşdeğer olan "Echo Ödülü"ne değer bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Piyanist ve besteci Fazıl Say'ın keman sanatçısı Patricia Kopatchinskaja ile birlikte çalıştığı 2007 tarihli albüme Avrupa'da yılın başarılı klasik müzik çalışmalarına verilen prestijli bir ödül geldi. Say-Kopatchinskaja ikilisi, Alman müzik kurumu Deutsche Phono-Akademie'nin her yıl başarılı yapımlara verdiği ''Echo Ödülü''nü ''En İyi Oda Müziği'' dalında elde etti.

Say, AA muhabirine ödülle ilgili bilgi verirken, söz konusu ödülün müzik şirketleri üst birliği olan Deutsche Phon-Akademie tarafından her yıl 7-8 dalda verildiğini söyledi. Bu ödülün Avrupa'daki en tanınmış klasik müzik kompakt disk ödülü olduğunu ifade eden Say, ''Bir nevi Avrupa'daki klasim müzik Grammy'si de sayılabilir. Ben ödülü, 2009 yılı en iyi oda müziği dalında aldım'' dedi.

Say, albümün içinde 1997 tarihli bestesi olan ''Sonat Op7''nin yanı sıra, Ludwig Van Beethoven'ın ''Kreutzer Sonatı'', Maurice Ravel'in ''sol majör sonat''ı ile Bela Bartok'un ''Romen Dansları''nın yer aldığını söyledi.

Albümün kayıt tarihinin Ekim 2007 olduğunu belirten Fazıl Say, Naive Classics imzasını taşıyan albümle ikinci kez Echo ödülünü elde ettiğini kaydetti. Say, ''Benim bundan önceki Echo ödülüm 'en iyi solo' dalındaydı. Bu ödülü de 2001 yılında Igor Stravinski'nin 'Bahar Ayini' isimli yapıtını yorumladığım CD ile kazanmıştım'' sözleriyle ödüle ilişkin bilgi verdi.

-''KOPATCHINSKAJA İLE YENİ KONSER HAZIRLIĞINDAYIM''-

Ödülü kazanan sanatçıların farklı etkinliklerde de yer aldığını anlatan Fazıl Say, ''Bu ödülü 7-8 dalda kazananlar sonbaharda Alman ikinci kanalı ZDF'de cuma akşamı canlı olarak yayınlanan programda röportaj ve 10 dakikalık konser de yapıyorlar'' diye konuştu.

Moldovalı keman sanatçısı Patricia Kopatchinskaja ile 5 yıldır birlikte uyum içinde çalıştıklarını ve dünyanın çeşitli yerlerinde de 100'den fazla konser verdiklerini anlatan Say, Türkiye'de verdikleri son konseri Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği yararına 2 Mayısta İstanbul'da Türkan Saylan'ın da katılımıyla gerçekleştirdiklerini anımsattı.

Konserlerini yıl içinde sürdüreceklerini belirten Say, ''Birlikte vereceğimiz bundan sonraki ilk konser 31 Temmuzda Salzburg Müzik Festivalinde olacak. Ayrıca, Kopatchinskaja, benim bestem olan 'Haremde 1001 Gece' isimli keman konçertosunu İsviçre'deki ilk seslendirilişinden sonra, Ankara, İstanbul, İzmir'de seslendirdi'' dedi.

Türk müziğinden esintiler taşıyan yapıtın dünyanın değişik yerlerinde de seyirci karşısına çıktığını ifade eden sanatçı, yapıtın Kopatchinskaja tarafından Japonya ve Fransa'da yorumlandığını, eserin bu yıl Ekim ayında Avusturya'da, 2010 yılında da Almanya'da seslendirileceğini bildirdi.

-ECHO ÖDÜLÜ, GRAMMY İLE EŞDEĞER KABUL EDİLİYOR-

Her yıl Alman müzik şirketleri birliği olan Deutsche Phono-Akademie tarafından verilen ve albüm satışları da gözetilerek verilen Echo ödülleri, değişik müzik dallarında belirleniyor.

Klasik müzik dalında olduğu gibi pop müzikte de verilen Echo ödülleri, kendi dalında Avrupa'nın Grammy ödülü ile eş değer bir ödül sıfatını taşıyor.

Echo ödüllerini şimdiye kadar pop müzik dalında dünyaca ünlü sanatçı ve topluluklardan Madonna, Mariah Carey, Robbie Williams, Amy Winehouse, Depeche Mode, Celine Dion, Shakira, Celine Dion, Bon Jovi, Queen ve geçtiğimiz günlerde yaşama veda eden pop müzik ilahı Michael Jackson da elde etmişti.

Piyanist ve besteci Fazıl Say, 2001 yılında ''Bahar Ayini'' isimli çalışmasıyla ödülü ''En İyi Solo'' dalında kazanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*