Fazıl Say'dan piyano konçertosu

  • Giriş : 01.07.2007 / 12:43:00

İtalya'da bu yıl 75'incisi düzenlenen Floransa Müzikal Mayıs Festivali, perdeyi dün gece Fazıl Say konseriyle kapattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

 Uluslararası üne sahip piyanist Fazıl Say, günümüz dünyasının en iyi orkestra şeflerinden biri olan Zubin Mehta yönetiminde, Signoria Meydanı'nda verdiği konserde, yaklaşık 20 bin müziksevere büyüleyici bir gece yaşattı.

Rönesansın beşiği Floransa'da kentin tarihi merkezinin kalbi konumundaki Signoria Meydanı'nda Çaykovski'nin Birinci Piyano Konçertosunu piyanosuyla yorumlayan Say'a, şef Mehta yönetimindeki Floransa Müzikal Mayıs Orkestrası da eşlik etti.

İtalyanlar ve kentteki turistlerin meydanı tıklım tıklım doldurdukları konserde, önce Floransa Müzikal Mayıs Festivali Orkestrası tarafından Çaykosvki'nin Romeo ve Juliet uvertürü çalındı. Ardından alkışlar arasında Fazıl Say da sahnede yerini aldı. Say, şef Mehta ile verdiği ilk konserinde mükemmel bir performans sergiledi.

Konçerto boyunca dinleyicilerin kendilerinden geçerek tam bir sessizliğe büründüğü meydan da adeta kendini tümüyle müziğin kollarına bırakmış durumdaydı. Konçerto sonunda ise alkış tufanı koptu. İzleyicileri Mehta ile birlikte selamlayan Say, seyircilerden büyük tezahürat aldı. Sanatçıyı tekrar sahneye çağıran izleyiciler, o büyüleyici dakikaların bitmemesini ister gibiydiler. Konser, Mali Muhafızlar Bando Ekibinin yine Çaykovski'den çaldıkları kısa bir parçayla noktalandı.

Konser sırasında, Floransa Belediye Başkanı Leonardo Domenici, Say'ın babası Ahmet Say ve bir grup Türk gazeteci de dinleyiciler arasındaydı.

-SAY, MEHTA İLE YENİ KONSERLER VERECEK-

Floransa'da ilk kez birlikte sahne alan piyanist Say ve şef Mehta ikilisinin beraberliği önümüzdeki süreçte de devam edecek. İki ünlü sanatçının önümüzdeki yıl 15 konserde bir arada olmalarının daha şimdiden programlandığı öğrenildi.

Bu yıl İtalya'nın Floransa, Milano, Torino, Bologna, Cagliari, Palermo, Treviso, Brescia ve Bergamo olmak üzere bugüne dek 9 kentinde 16 konser veren Fazıl Say'ın Avrupa turnesi devam edecek. Gelecek haftalarda Hollanda, Fransa ve Japonya'da konserler verecek olan Say, 15 Temmuzda Montreaux Caz Festivalinde konser vermenin yanı sıra jüri başkanlığı da yapacak.

Floransa Müzikal Mayıs Festivali, İtalya'daki en köklü ve en eski müzik festivali olarak biliniyor. Başlangıçtan üç yılda bir yapılan etkinlik, 1937'den bu yana her yıl düzenleniyor. Bu yıl, "mitos ve çağdaşlık" temasına odaklı biçimde düzenlenen festival, 24 Nisan-30 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious