Fazıl Say'ın konserinde ünlü isimler

Fazıl Say'ın konserinde ünlü isimler.11936
  • Giriş : 12.02.2009 / 08:12:00
  • Güncelleme : 12.02.2009 / 08:21:34

Say'ın konserine Ahmet Necdet Sezer, Baykal, Kanadoğlu ve YARSAV başkanının aralarında olduğu birçok isim katıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı tarafından düzenlenen konserde sahne alan ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say, türbanla ilgili daha önce yaptığı açıklamalarla ilgili, "Benim yaptığım yorum, sanatçı duygusallığı olarak yapıldı. Zaten 20-30 milyon insanın endişe duyduğu konulardı Türkiye'de" dedi.

10. CUMHURBAŞKANI SEZER DE KATILDI

Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı tarafından Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası binasında düzenlenen 'Fazıl Say, Uğur Mumcu Dostlarıyla Buluşuyor' isimli konsere, 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve eşi Semra Sezer, Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, DSP Genel Başkanı Zeki Sezer ve Yarsav Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu katıldı.
Katılımın yoğun olduğu konsere Beethoven'ın ''Fırtına Sanatı'' ile başlayan Fazıl Say, daha sonra Janacek'in "1 Ekim 1905 - Devrimci bir gencin öldürülmesi üzerine" adlı eserini seslendirdi. Keman sanatçısı Patricia Kopatcniskaja ile kendi bestesi olan "Keman ve Piyano için Sonat"ı yorumlayan Say, konukların tempolu alkışı üzerine üç kez sahneye çıkarak konukları selamladı.
Konserin ardından salondan çıkan Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, konseri çok güzel bulduğunu ifade etti.

Gazetecilerin, 'Ergenekon operasyonunda evinde yapılan aramalarda el konulan Fazıl Say CD'lerini hatırlatıp, sanatçının kendisine yeni bir CD hediye edip etmediği' sorusuna, "Gecenin güzelliğini bozmayalım" karşılığını verdi.

Konserden sonra gazetecilerin sorularını cevaplandıran piyanist Fazıl Say, gazeteci yazar Uğur Mumcu'nun 1993 yılında bombalı saldırı sonucu hayatını kaybettiğini hatırlattı. Uğur Mumcu'nun unutulmaması gereken Türkiye'nin önemli aydınlarından biri olduğunu belirten Say, ücret talep etmeden bu konseri verdiklerini ifade etti. Gazetecilerin, "Sabih Kanadoğlu'na CD hediye edecektiniz, ettiniz mi" sorusuna Say, "Evet ettim" şeklinde karşılık verdi. Dünyanın her yerinde birçok insanın kendi CD'sini aldığını söyleyen Say, "Müzik dünya dilidir. Müzik için küçük kutuplaşmalar, saçma siyasetler yoktur. Müziği herkes sever. O yüzden o dinledi, bu dinlemedi gibi bir ayrımcılık olamaz" dedi.

Gazetecilerin, "Bu olayı ilk duyduğunuzda neler düşündünüz" sorusuna Say, "İnşallah acıklı hallere düşülmez. Ben sanatımı yapmakla meşgulüm, bunlar güzel şeyler ve sanırım herkese hitap eden şeyler" şeklinde cevap verdi.

30 MİLYON KİŞİ ENDİŞELİ

Gazetecilerin "Türban için de bir açıklamanız vardı. Bu fikriniz değişti mi" sorusuna ise Say, "Şimdi siyaset konularına yorum yapamam. Benim yaptığım yorum, duygusal olarak, sanatçı duygusallığı olarak. Zaten 20-30 milyon insanın endişe duyduğu konulardı Türkiye'de" şeklinde yanıt verdi. 'Endişelerinin devam edip etmediği'nin sorulması üzerine Say, "Şimdi endişelere bile alıştık bu dönemde. O yüzden siyaset sormayın" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*