Fazıl Say'ın olay eseri sahnede

Fazıl Say'ın olay eseri sahnede.7620
  • Giriş : 08.01.2008 / 18:02:00
  • Güncelleme : 08.01.2008 / 18:14:23

Ünlü piyanist, ' Oratoryo sansürlendi ' diyerek büyük tartışma başlatmıştı..

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say’ın, Metin Altıok için bestelediği, fakat dönemin Kültür Bakanı Erkan Mumcu tarafından Madımak Oteli’nin yangın görüntüleri çıkartılan oratoryosu, Dostlar Tiyatrosu’nun oyunuyla sahnelenecek.

1993’te Sivas’ta gerçekleşen 37 aydının öldüğü Madımak katliamından yola çıkarak Genco Erkal’ın yazdığı “Sivas 93” isimli belgesel oyunda Say’ın eseri kullanılacak. “AKP bu oyunu sansürlemeye cesaret edemez” diyen Fazıl Say’a destek Genco Erkal’dan geldi.

Madımak Oteli’nde yanarak ölen 37 aydından birisi olan şair Altıok anısına hazırladığı oratoryonun sansürlendiğini söyleyerek büyük tartışma başlatan Fazıl Say’ın eseri bu kez tiyatro sahnesinde.

Oyunda sıkça kullanılan otelin yangın görüntüleri için yönetmen Genco Erkal, “Sanatta özgürlük var. Sansür olmaması lazım, ama ne olacağı belli olmaz” diye konuştu.

ÇOK SARSICI BİR OYUN

Genco Erkal’ın yazıp yönettiği Dostlar Tiyatrosu’nca sahnelenecek “Sivas 93” isimli belgesel oyunda, 2003’te Say’ın Kültür Bakanı Erkan Mumcu’nun müdahalesi sonucunda gösteriye koyamadığı Madımak Oteli yangın görüntüleri yer alıyor.

11 Ocak’ta izleyiciyle buluşacak oyunun provasını izleyen Say, oyunun çok sarsıcı olduğunu söyledi. Hükümeti, Sivas katliamını görmezlikten gelmekle suçlayan Say, “Her fırsatta Sivas’ta yaşanan olayın üstünü kapatmaya çalışıyorlar, fakat bu belgesel oyunda gerçekler tüm çıplaklığıyla gözler önüne seriliyor. Sivas katliamının adının anılmasını istemeyen AKP’nin Kültür Bakanı oratoryoyu sansürledi. AKP oyunu sansürlemeye cesaret edemez” dedi.

AKP’LİLER BUZ KESİYOR

“Madımak” denilince AKP’nin buz kestiğini söyleyen Say, “Kültür Bakanı Ertuğrul Günay’la Moskova, Frankfurt ve Türkiye başta olmak üzere, 15’e yakın yerde Nazım oratoryosunu sergilemek için konuştuk, ama Metin Altıok oratoryosunun adı bile geçmedi” dedi.

VATAN HAİNİ DEĞİLİM

“ÜLKEYİ terk ederim” sözünü sarf etmediğini, Alman gazetesine verdiği röportajda tercüme hatası yapıldığını söyleyen Say, Osman Yağmurdereli’yi eleştirdi.

Yağmurdereli’nin katıldığı Genç Bakış programındaki tavrına sinirlendiğini söyleyen Say, “Söylemlerini beğenmedim. Göbeğini kaşıyan adam tabirini Bekir Coşkun’un kullandığı biçimde kullandım. Sonradan ne dediğime YouTube’den de baktım. Göbeğini kaşıyan adam derken Öcalan benzetmesi yapma niyetim yoktu, bu anlamla söylenmiş bir söz değildir” dedi.

Say, “Ne söylediğime bakmadan eleştiriyorlar. Son dönemlerde böyle bir linç ve eleştiri kültürü gelişti. Ben vatan haini değilim. Anlamadan saldırıyorlar, tehdit ediyorlar” dedi.

GERÇEK METİNLER

Usta tiyatrocu Genco Erkal, “Sivas 93” isimli belgesel oyunu altı ayda hazırladığını söyledi. Erkal, “Bu gerçeklere dayanan bir oyun. Oyuncuların konuşmaları olaya ilişkin haberlerden birebir alınmıştır. Oyuna Ertuğrul Günay’ı da davet edeceğiz. AB yolundaki bir ülkede tiyatronun sansürleneceğine inanmak istemiyorum. Sanatta özgürlük var. Sansür olmamalı. Şimdiye kadar baskıyla karşılaşmadık, ama ne olacağı belli olmaz” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious