Fazıl Say'ın 'Yalnız Kurt'u Cannes adayı

Fazıl Say'ın 'Yalnız Kurt'u Cannes adayı.11678
  • Giriş : 10.05.2008 / 18:44:00

Müziklerini Fazıl Say'ın yaptığı kısa metrajlı Japon çizgi filmi "en iyi animasyon" dalında yarışacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Müziklerini geçen yıl Fazıl Say’ın yaptığı kısa metrajlı Japon çizgi filmi "Yalnız Kurt - Pianist the Wolfi", Cannes Film Festivali’nde "En İyi Animasyon" dalında yarışacak. Fazıl Say’ın, AA muhabirine verdiği bilgiye göre, geçen yıl, Japon
ekibinin Say ile hazırladığı çizgi film Cannes Film Festivali’nde ödül arayacak.
Filmde, ormanda piyanosundan başka hiçbir dostu olmayan bir kurt anlatılıyor. Zaman içinde önce piyanonun etrafında uçuşan kuşlar sonra tüm hayvanlar kurdu dinlemeye, onu sevmeye ve onunla dost olmaya başlıyor.
Japon ekibi ile geçen yıl bir çalışma yapan Fazıl Say, bestelerini kendisi çaldı. 7 kamera ile çeşitli perspektiflerden çekilen animasyon uyarlamasında, tıpkı Say gibi çalan çizgi film karakteri kurt, film ekibi tarafından animasyon tekniğiyle oluşturuldu.

MAYIS AYINDA YOĞUN TURNE

Öte yandan, piyanist ve besteci Fazıl Say’ı mayıs ayında da yoğun bir turne ve konser programı bekliyor. Sanatçı, 12 Mayısta Malta’da resital verdikten sonra 15 Mayısta İtalya’nın Milano kentinde İsviçre Orkestrası eşliğinde Maurice Ravel’in "piyano konçertosu"nu yorumlayacak. Fazıl Say, 19 Mayısta Tel Aviv’de resital verecek, 23 Mayısta Almanya’da konser ve atölye çalışmasına katılacak. Say, 24 Mayısta da İstanbul’da İTÜ’de düzenlenen Metin Altıok Ödülleri Gecesi’nde Genco Erkal, Sezen Aksu ve Cüneyt Türel ile ortak bir proje sunacak.
Fazıl Say, bu ayki programını programını 28, 29 ve 30 Mayısta Hollanda’da kendi bestesi olan "İpekyolu Konçertosu"nu yorumlayarak noktalayacak.

MİLLİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious