'Fazıl Say'la yüz yüze görüşeceğim'

'Fazıl Say'la yüz yüze görüşeceğim'.9174
  • Giriş : 19.12.2007 / 14:51:00

Bakan Günay: "Fazla bir problem yok. Sanatçılar özellikle duyarlıdır, gönül kırıklıkları olur"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Fazıl Say’ın açıklamalarına, "Fazla bir problem yok. Sanatçılar özellikle duyarlıdır, gönül kırıklıkları olur" dedi.

Günay, Say'ın açıklamalarına ilişkin bir soruya da şu yanıtı verdi:

"Akşam uzun uzun anlattım. Galiba önümüzdeki günlerde yüz yüze buluşacağız kendisiyle. Benim televizyon ekranında canlı anlattıklarım, sevgili Say’ın da telefonla anlattıkları, aramızda çok da aşılmaz sorunlar olmadığını gösteriyor. Bir gazeteciyle dertleşirken söyledikleri çerçevesinde başlamış ve benim büyütülmemesi gerektiğini düşündüğüm bir tartışmaydı, o da o noktada. Fazla bir problem yok.

Sanatçılar özellikle duyarlıdırlar, gönül kırıklıkları olur. Biz o gönül kırıklıklarının üzerine çomakla gitmemeliyiz, şefkatle gitmeliyiz. Bizim hiçbir insanımızı ziyan etmeye ve ülkemizden kaçırmaya hakkımız yoktur.

Geçmiş yıllarda bunların acılarını başka bağlamlarda yaşadık. Herkesin zaman zaman gönül kırıklıkları oldu, herkesin zaman zaman rüyalarının kabusa dönüştüğü anlar oldu ama esas itibarıyla Türkiye iyiye gidiyor." Fazıl Say’ın da bir gün Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’ne layık görülüp görülmeyeceğine yönelik bir soru üzerine de Günay, "Umarım ki bir gün... O zaten halkın yüreğinde çok güzel sevgilerle, alkışlarla... Bu ödüller zaten resmi çerçevede kalırsa hiçbir anlamı yoktur. Metin Sözen, ben gözlerimle gördüm ki bütün Türkiye’de zaten bu ödülü almıştı. Biz bunu bir kez daha temsil ediyoruz. Sanatçılar, bilim, kültür insanları için asıl ödül halkın yüreğindedir" dedi.

Günay, Milli Eğitim Bakanlığının Say’a dava açmaya hazırlandığının hatırlatılması üzerine de "Çok ayrıntısını bilmiyorum ama bu tür davalardan fazla bir şey çıkmaz" yanıtını verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious