Fazla güneş katarakta yol açar

  • Giriş : 03.05.2006 / 00:00:00

İnsanlık tarihinde güneşten korunmanın bilinen en eski yöntemi gözlere direkt ışık gelişini kesen siperlikli şapkalardır.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Özellikle uzun süre güneşli ortamda kalınca ve araba kullanıldığında gözleri iyi bir güneş gözlüğüyle korumak gerekmektedir. Bu durumda, hangi güneş gözlüğünün uygun olduğuna karar vermek gerekir. İyi bir güneş gözlüğünün öncelikli olarak gözleri ultraviyole ışınlardan koruması gerekir.

Güneşten en çok etkilenen organlardan birisi de göz. Göz hastalıkları uzmanları uzun süre güneşte kalanları uyararak, güneş gözlüğü ve koruyucu siperliği olan şapkalar takılmasını tavsiye ediyor. Gözlüksüz uzun süre güneşte kalmak ileriki dönemde katarakt ya da başka göz hastalıklarının ortaya çıkmasına neden olabiliyor.

Medicana Çamlıca Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Opt. Dr. Figen Küçüksezer, güneşin göz üzerindeki zararlı etkilerine karşı uyararak uzun süreli güneşlenmenin gözde ciddi hasarlar meydana getirebileceğini ifade ediyor. Güneşin gözlerimize yaptığı etkilerin genellikle yanık olarak adlandırıldığına dikkat çeken Küçüksezer, “Gözdeki hasar ısı etkisinden çok fotokimyasal etki denilen, ışınların dokularda yaptığı değişikliklere bağlıdır. Bu ışınlar ağırlıklı olarak morötesi dalga boyundaki ultraviyole A (UVA) ve ultraviyole B (UVB)’dir.” şeklinde konuşuyor.

Küçüksezer’e göre fazla güneşte kalmanın gözde meydana getirdiği hasarlardan birisi de ileri dönemlerde katarakt oluşması. Katarakt oluşumundan en çok UVB ışınlarının sorumlu tutulduğundan bahseden Küçüksezer, “Katarakt yalnızca ameliyatla tedavi edilebilmektedir ve bugün dünyada yaşlılıkta görülen körlüklerin en önemli kısmını oluşturmaktadır.” şeklinde bilgi veriyor. Güneşin başka bir yan etkisi de sarı leke olarak bilinen makula dejenerasyonu. Ultraviyole ışınların yan etkisi sonucu ağ tabakanın sarı leke (makula) bölgesinde biriken maddeler makulanın yaşlanmasına ve tahribatına yol açıyor. Sarı leke hastalığının tedavisinde son yıllarda yeni yöntemler geliştirilmekle birlikte, bazı hastalarda tüm tedavilere karşın kalıcı görme azalması oluşabiliyor. Bunların dışında güneşe uzun süreli maruz kalma, pterijium (et yürümesi, kuş kanadı), pinguecula gibi gözün dış katmanlarındaki bozulmalara ve hatta dış katmanlarda bazı kanser türlerine yol açabiliyor, bu nedenle cildin güneşten korunması gibi gözlerin de korunması gerekiyor.

Gözler ultraviyole ışınlarından korunmalı

En iyi güneş gözlüğü, en koyu renk olan mıdır? Hayır, ultraviyole korumasının camın rengiyle bir ilişkisi yoktur. Camın rengi yalnızca ışık duyarlılığımızı azaltır. Gözün saydam ortamları yaşla birlikte bulanıklaşmaya başladığından, yaşla birlikte ışık duyarlılığımız da azalır, bu nedenle genç bir kişi için uygun olan çok koyu renkli bir gözlük camı, yaşlı birisinin görme keskinliğini azaltarak sorun yaratabilir.

Camın rengi önemli midir? Camın rengi nesnelerin rengini algılayışımızı değiştirebilir, bunun için özellikle trafikte renk açısından nötr olan gri camların kahverengi camlara bir üstünlüğü olabilir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious