Fazla kilolar reflüyü tetikliyor

  • Giriş : 21.02.2006 / 00:00:00

Mide asitinin yemek borusuna kaçmasıyla oluşan reflü en çok obezleri tehdit ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Yücesoy, reflünün toplumda sık görülmesinin en önemli nedenlerinden birinin şişmanlık olduğunu söyledi. Yücesoy: Midenin içerisinde gıdaları parçalayan enzimler ile asitli su bulunur. Asit ve enzim yönünden zengin mide suyunun yemek borusuna kaçmasına reflü denir. Yemek borusunun yapısı bu asitlere ve enzimlere karşı dirençli olmaz. Bu nedenle mide suyu geriye kaçtığında yemek borusunu tahriş eder. Bu tahriş uzun sürdüğünde de yara ve kanamaya neden olur. Ayrıca, kanser gelişme riskini artırır. Reflü toplumda sık görülen bir hastalık. Obezlerin ise özellikle reflüye dikkat etmeleri gerekiyor. Reflü kendisini ön belirtilerle gösterir. Bu nedenle ön belirtiler oluştuğu zaman mutlaka doktora gidilmeli. Reflünün ön belirtileri ise şöyle:Midenin, mide kapağının, yemek borusunun iyi çalışmaması.


Yemek borusunun normal hareketlerini düzgün yapamaması.


Midedeki yara ve tümörler.

Aşırı kemer sıkmayın

Reflü hastalığını tetikleyen şişmanlığın yanı sıra birçok yan unsur bulunuyor. İşte onlar:


Damar-kas gevşetici, antidepresanlar ve tansiyon ilaçları. Ayrıca, kemik erimesi tedavisinde kullanılan ve kalsiyumlu ilaçlar.


Kolalı içecekler, kahve, alkol ve koyu çay.


Turşu ve yağda kızartılmış yemekler ile çiğ soğan, sarımsak, nane, turp, tere gibi sebzelerin fazla tüketilmesi.


Kemerin gerekenden sıkı bağlanması.


Korse ve kuşakların sürekli kullanılması.

Bitki çayları tehlikeli

YÜCESOY: Bitkisel çaylar tamamen masum değil. 'Bitkisel çaylar zararsız' diye bir düşünce yanlış. Adale gevşetici özelliği bulunan, kadınlık hormonu içeren bitkisel çaylar var. Bunlar karaciğere, mideye dokunabilir, yemek borusunun çalışmasını bozabilir. Bu nedenle hekime danışmadan kullanmamak gerekir. Örneğin, halk arasında yaygın olarak tüketilen kuşburnu çayının adale gevşetici özelliği var. Bu reflüye neden olur. Bu nedenle doktor tavsiyesi ile kullanılmalı, kullanıldığında da zaman zaman bunların yan etki gösterip göstermediği araştırılmalı. Ihlamur ve papatya çayı ise mideyi ferahlatıyor. Rahatlıkla tüketilebilir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious