Fazla kilolar yuva yıkıyor

  • Giriş : 27.06.2006 / 00:00:00

Ahmet Bey, şişman olduğu için eşinin kendisini beğenmediğinden yakınıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Çevresinden zayıflarsa çok yakışıklı olacağına dair sözler duydukça kendine güveni artmış. Zayıflayınca eşine bugün yaptıklarını ödetmeyi bile planlıyor. 39 yaşındaki Ayla Hanım da iki çocuk dünyaya getirdikten sonra aldığı fazla kilolar yüzünden eşinin kendisinden iyice uzaklaştığını söylüyor. Çocuklarının hatırına boşanmadıklarını; ama aynı evde iki yabancı gibi yaşadıklarını anlatıyor. Eşini çok sevdiği halde yeniden onun ilgisini çekmeyi başaramadığını ifade eden Ayla Hanım, eski mutlu günlerini çok özlüyor. Fatma Hanım, 24 yaşında, evli ve üç çocuk annesi. Evlenmeden önce hafif toplu bir hali varken çocuklardan sonra kiloları iyice artmış. Tam olarak diyet yapamadığı için kilolarını veremiyor. Bu yüzden kendisini hâlâ çok seven eşine haksızlık ettiğini düşünüyor ve kendisinden ayrılıp daha zayıf ve güzel bir kadınla evlenmesi için ısrar ediyor. Çünkü, bu haliyle eşinin kendisini sevebileceğine inanmıyor. Eşinin kendisini sevdiğini söylerken samimi olmadığını sanıyor.

Evlenip daha düzenli bir hayat yaşamaya başladıktan sonra her iki cinsin de az ya da çok kilo aldığı bir gerçek. İnsanların genellikle kendileri için değil de başkaları tarafından beğenilmek için kilolarına dikkat edip rejim yaptığına dikkat çeken Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Elvin Aydın, evlendikten sonra bilinçaltında var olan ‘beni alan almış’ düşüncesiyle çiftlerin kendilerine eskisi kadar dikkat etmediklerini söylüyor. Diyetisyen Sevinç Akdur ise evlilikten sonraki şişmanlama sebeplerini şöyle sıralıyor: “Dışarıda geçirilen zamanın azalması, dolayısıyla fiziksel aktivitede azalma. Akşam kurulan aile sofrasına aşırı önem verilip tüketilen çeşit ve miktarın artmasıyla toplam kalori alımının artması. Kültürel yapı itibarı ile kadınların, eşlerine ‘erkeğin kalbine giden yol midesinden geçer’ mitinden hareketle türlü gıdalar hazırlaması ve kendilerinin de birlikte tüketmesi. Evlendikten sonra artan aile ziyaretleri neticesinde tüketimin artması ve ‘yemezsen darılırım’ mantığı.”

Eşler zayıflama konusunda birbirine destek olmalı

Dr. Elvin Aydın, fazla kiloların her şeyden önce evlilik içinde çiftlerin cinsel hayatını olumsuz etkileyebileceğini belirtiyor. “Aşırı kilonun getirdiği kendine güvensizlik ve sağlık sorunları şişmanlamayan tarafın kendini kandırılmış hissetmesine ve buna bağlı öfke duymasına sebep olabilir. Bu kızgınlık şişmanlayan kişinin kendini daha da kötü hissedip hiç zayıflayamamasına da sebep olabilir.” diyen Aydın’a göre, eşlerin böyle bir durumda karşılıklı duygularını birbirlerini yargılamadan paylaşmaları çok önemli bir adımdır. Kişiler kendilerini nasıl hissettiklerini birbirlerine aktarıp ortak bir çözüm arayışı içine girmeli. Mesela, rejime başlaması gereken eş, diğerinden eve diyet süresince tatlı almamasını veya yürüyüşler sırasında kendisine eşlik etmesini isteyebilir. Ya da eşinin kendisini küçümseyici ya da iğneleyici sözlerinin onu çok kırdığını anlatabilir. Bu iletişim ilişkiyi yeniden canlandırabilir, şişmanlamış eşin kendisini daha güvende hissederek zayıflayabilmesini sağlayabilir.

Şişmanlığın hastalık olduğu unutulmamalı

Psikiyatrist Mustafa Güveli kilosu artan tarafta kendine güvensizlik oluşacağını, paranoid düşünce tarzında “aldatılır mıyım, ya beni beğenmezse” endişesinin ortaya çıkabileceğini vurguluyor. Bunun sonucunda da iletişim kalitesinde bozulma ve çatışmalı ilişki yaşanacağını belirtiyor. Güveli, eşinin fazla kilolarından memnun olmayan bir kişinin aralarındaki ilişkiyi bozmadan sürdürmek için eleştirmeden, ‘bak çok kilo aldın, çirkin oldun, giydiklerin yakışmıyor’ gibi sözler söylemeden olumlu motivasyonla yaklaşması gerektiğini ifade ediyor. Diyetisyen Sevinç Akdur da şu tavsiyelerde bulunuyor: “Eşi fazla kilolu olan kişi, onun tüketmemesi gereken gıdaları mümkün olduğunca satın almamalı ya da pişirmemeli. Sağlık bilincini artırmaya yönelmeli, onu sevdiğini ve sağlığından endişe duyduğunu belirtmeli ve sağlıklı beslenmenin hayat tarzı olarak benimsenmesinde örnek olmalı.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious