Fazla sosyalistlik İsveç'i sağa çekiyor

  • Giriş : 18.09.2006 / 00:00:00

Sandıktan sağ iktidar çıkması beklenen ülkede "Vergi ödeyen kesim işsizlere bakmaktan bıktı. Sağı destekliyor" deniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İsveç, dün sosyalistlerin 65 yıllık iktidarını devirmesi beklenen seçime start verdi. 6.9 milyon seçmen sandık başına giderken, anketler Başbakan Goran Persson liderliğindeki Sosyal Demokratlar'ın (SD) ve ona destek veren iki sosyalist partinin kaybedeceğini gösteriyor. İngiliz Sunday Times gazetesi, bu durumu "Halk fazla sosyal bir devlet olmaktan artık yoruldu" diye yorumladı.

Vergi ve işsizlik
Anketlerde sağ eğilimli Ilımlı Parti (MP) sol koalisyondan 6 puan önde görünüyor. Partinin bir anda desteğini artırma nedeniGudrun Schymanolarak da "orta kesimin çalışıp vergi ödemesi, öğrencilerin mezuniyet sonrası iş bulamaması ve orta kesimin vergileriyle göçmenlere, işsizlere aylık bağlanması" gösteriliyor.

Feminist partisi var
MP'nin NATO üyeliğini desteklemesi, ülkesinin AB içinde daha etkin bir rol oynaması için çalışması, devlet şirketlerini özelleştirmek istemesi parti başkanı Fredrik Reinfeldt'ın yıldızını parlattı. Seçimde yer alan bir başka parti de Feminist İnisyatif... Partinin sözcüsü Gudrun Schyman kadın hakları konusunda ülkesinin yeterince ileri olmadığı görüşünde.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious