Fazlası zarar

  • Giriş : 21.09.2006 / 00:00:00

Aşırı egzersiz psikolojik sorunlara da yol açıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Denizli Devlet Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Ramazan Canural, aşırı egzersizin sakatlanma ve aşırı yorgunluğa yol açtığı gibi psikolojik rahatsızlıkları da beraberinde getirdiğini söyledi.

Denizli Devlet Hastanesi eğitim salonunda, Başhekim Yardımcısı ve Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Canural ve Uzman Fizyoterapist Şule Şimşek tarafından, "Fiziki Aktivite, Sağlıklı Yaşam" konulu eğitim verildi.

Fiziki aktivitelerin herkes tarafından her yerde ve her zaman uygulanabileceğini kaydeden Canural, "Fiziki aktiviteler kilo, kan basıncı, kan lipitleri, şeker hastalığı ve kan şekerinin kontrolü, damar ve kas-iskelet sistemi hastalıklarını önlemektedir. Fiziksel aktivite, ilerleyen yaşla birlikte gözlenen tansiyonun artmasına karşı da koruyucu olabilmektedir. Önerilen fiziksel aktivite düzeyi, düzenli orta şiddette egzersizlerdir. Ciddi hastalık risklerinin bile, fiziksel aktivitelerle azaldığı bilinmektedir. Önerilen fiziksel aktivite düzeyi, haftada 15 kilometre veya daha fazla yürüme ve koşmadır." dedi.

Dr. Canural, fiziksel aktivitenin fiziki ve zihni sağlığı olumlu yönde etkilediğini ancak aşırı ve yoğun yapılan egzersizin sorunlara neden olduğunu ifade ederek, "Aşırı egzersiz sakatlanma, aşırı yorgunluk ve psikolojik rahatsızlıklara yol açmaktadır. Fiziksel aktivite programları ısınma ve dinlenme periyotlarını içermelidir. Egzersiz sürekli olmalı, yavaş yavaş artırılmalıdır. Haftanın her günü aktif olunmalı, hafta sonu sporcusu olunmamalıdır." diye konuştu.

Uzman Fizyoterapist Şimşek ise egzersiz yapılmadan önce uygun giysi ve ayakkabı seçiminin önemine değinerek, şunları söyledi: "Egzersize başlamadan önce sağlık muayenesi yaptırılmalıdır. Egzersiz sırasında vücuttan gelen uyarılara dikkat edilmeli, kalp atım hızında artış, göğüs, diş, ağız, boyun ve kollarda Ağrı, baskı, baş dönmesi, hafif baş ağrısı, soğuk ter, şaşkınlık gibi belirtiler olduğunda doktora başvurulmalıdır. Sağlıklı vücut kompozisyonu için uygun enerji alımı sağlanmalıdır ve sağlıklı diyet uygulanmalıdır.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious