FBI ajanı Saddam'ın tüm itiraflarını anlattı

FBI ajanı Saddam'ın tüm itiraflarını anlattı.13790
  • Giriş : 29.01.2008 / 10:56:00

Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'i aylarca Bağdat'taki hücresinde Arapça sorgulayan Lübnan asıllı FBI ajanı George Piro, Saddam'ın tüm itiraflarını anlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Saddam ile her gün görüşen tek kişi olan Piro, "FBI ajanı olduğumu bilse, kendisinin çok altında olduğum için benimle konuşmazdı bile. Ona karşı zor kullanmadık, ancak güven ve duygu bağları yaratarak manipüle ettik" dedi.

CBS kanalında yayınlanan '60 Dakika' programında konuşan Piro'ya göre Saddam'ın Kuveyt'i işgal etmesindeki asıl neden petrol değil, Kuveyt Emiri El Sabah'ın bir sözüydü.

Piro'nun iddiasına göre, "Saddam, o dönemde petrol meselesini çözmek için Dışişleri Bakanı'nı Kuveyt Emiri'ne yolladı. Emir, bakana, "Her Iraklı kadın 10 dolarlık fahişeye dönene kadar yaptığımız şeyleri yapmaya devam edeceğiz" dedi. İşte bu sözler üzerine Saddam, Emir El Sabah'ı cezalandırmak için Kuveyt'e girdi."

Saddam ile penceresiz hücresindeki her buluşmasında onun sırtını duvara yasladığını, kendi sırtını ise kapıya verdiğini, böylece o kapı ile arasına girip, psikolojik olarak ona yolu açabilecek tek kişi olduğu mesajını verdiğini söyleyen Piro, Saddam ve tüm gardiyanlar dahil kendisi dışında hiç kimsenin saat takmasına izin vermediğini, sadece kendisinin koluna kocaman bir saat taktığını, böylece 'zamanın kontrolü bende' mesajı vererek Saddam'a işkence yaptığını belirtti.

"Beni Bush ile doğrudan bağlantılı sanıyordu"

Saddam ile birbirlerine önce "Bay Saddam" ve "Bay George" diye hitap ettiklerini ancak bunun zamanla "Saddam" ve "George"a dönüştüğünü söyleyen George Piro, Saddam'ın kendisini ABD Başkanı George W. Bush ile doğrudan bağlantılı sandığını söyledi.

"Bu sayede Saddam benim önemli biri olduğu fikrine kapılmış oldu" diyen Piro, kimi zaman nazik, kimi zaman provokatif davranarak Saddam'ı konuşturmayı denediğini anlattı:

George Piro, bir defasında onu kızdırmak için heykellerinin devrildiği videoları gösterdiğini belirterek, "Heykelleri yıkılırken görünce çok kızdı. Bakmak istemiyordu. Gözlerini kaçırıyordu. Çok kızdığında yüzü kıpkırmızı keser, sesi değişirdi" dedi.

Saddam'ı gözleri kapalı bir gece helikoptere bindirip hastaneye götürdüklerini aktaran George Piro, "Bağdat'ın geceyarısında nasıl da güzel göründüğünü farkedince, ışıkların yandığı kente bakmasına izin verdim. Trafik vardı. Dünyanın herhangi bir yerindeki büyük kentlerden biri gibiydi. 'Büyük Bağdat sensiz de hayata devam ediyor' dedim" şeklinde konuştu.

Saddam Hüseyin, 30 Aralık 2006'da asılarak idam edilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious