FBI araştırırken yasa dinlemiyor

  • Giriş : 14.06.2007 / 10:56:00

FBI ülke içinde telefon konuşmalarını, izleyerek bilgi toplarken, binden fazla kez yasaları ihlal ettiği ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Amerikan Federal Araştırma Bürosu'nun (FBI) ülke içinde telefon konuşmalarını, elektronik postaları ve mali transferleri izleyerek bilgi toplarken, binden fazla kez yasaları ihlal ettiği ortaya çıktı. FBI'ın kendi içinde yaptığı denetlemede ortaya çıkan bu ihlal sayısının, geçtiğimiz Mart ayında Adalet Bakanlığı tarafından yapılan soruşturmada elde edilen ihlal sayısından da çok daha fazla olduğu belirtildi.

Amerika'da yayınlanan Washington Post gazetesine göre yeni ortaya çıkarılan bu ihlallerin büyük çoğunluğunu, telefon şirketlerinin ve İnternet sağlayıcılarının, FBI'ın bilgilerini toplamaya yetkisi olmadığı veya talep etmediği kişilerin telefon ve elektronik posta kayıtlarını vermesinin oluşturduğu belirtildi. Habere göre ajanlar, çoğunluğu terör şüphelileri veya ajanlık faaliyetleri hakkında olan bu bilgileri kendi dosyalarında sakladı.

FBI tarafından yapılan bu denetimde ise kurumun 2002'den bu yana gerçekleştirdiği soruşturmalarından sadece yüzde 10'unun incelendiği; bu yüzden de FBI tarafından yapılan toplam ihlal sayısının çok çok fazla olabileceği belirtildi. Adalet Bakanlığı, bundan çok daha düşük yüzdeye sahip dosyalarda yaptığı incelemede 22 ihlal bulmuştu.

FBI'ın yeni denetiminde ortaya çıkarılan ihlallerin sayısının binden fazla olduğu ve bunlardan en az 700'ünün ise FBI'ın yetkileri dışında telefon ve diğer iletişim şirketlerinden bilgi edinmesi şeklinde gerçekleştiği belirtildi.

Araştırmaya göre yaklaşık 50 kadar ihlal de FBI ajanlarının, bu süreç içerisinde Amerikan yasalarının izin vermemesine rağmen bilgi talebinde bulunmaları şeklinde gerçekleştiği ifade edildi.

FBI, iletişim şirketlerinden veya mali kurumlardan, iletişim ve finansal işlemler hakkındaki bilgileri herhangi bir mahkeme onayı olmaksızın Ulusal Güvenlik Mektubu yazarak talep ediyor. Bu mektupların kullanımında 11 Eylül'den sonra aşırı bir artış olduğu ve sadece 2005 yılında 19 bin Ulusal Güvenlik Mektubu yazıldığı belirtiliyor. Bu mektuplarla ise 47 bin parça bilgi talebinde bulunulmuş.

Gazeteye konuşan FBI Baş Hukuk Müşaviri Valerie Caproni, son denetimin ve daha önce Adalet Bakanlığı'nın elde ettiği bulguların, kurumun araştırma mekanizmalarını kullanmasında iç denetimin çok zayıf ve yetersiz olduğunu doğruladığını söyledi. Caproni, Mart 2007'den bu yana bu sorunu çözmek için bu tür denetimlerin sıklaştığını belirtti.

Öte yandan gazete, FBI'ın yaptığı bu son denetlemede hiçbir ajanın bilerek veya isteyerek ihlalde bulunmadığı ve üslerin de aynı şekilde bilerek veya isteyrek böyle bir talepte bulunmadıkları belirtildi. Gazete, birçok ajanın kişisel bilgileri toplarken gerekli yasal prosedürleri anlamadığını veya bilmediğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious