FBI Guantanamo'yu anlattı

  • Giriş : 03.01.2007 / 00:00:00

Amerikan Federal Soruşturma Bürosu FBI, ABD'nin Küba'daki Guantanamo üssünde bulunan tutsaklara yönelik bazı ihlalleri içeren uzun bir liste yayımladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

FBI, Amerikan Sivil Haklar Birliği'nin bilgi edinme özgürlüğü yasasından doğan hakkını kullanarak bastırması sonucu, bu belgeyi yayınlamak zorunda kaldı.

BBC Washington muhabiri Jonathan Beale'in aktardığına göre FBI Amerikan Merkezi Haber alma Teşkilatı CIA'in kullandığı bazı sorgu tekniklerini kabul etmiyor, ama bir yandan da bu raporda yer alan bilgilerin kamuoyu tarafından zaten bilindiğini söyleyerek raporun önemini düşük göstermeye çalışıyor.

İddiaların pek çoğu bilinse de FBI çalışanlarının tanıklıkları, üste kullanılan sorgu tekniklerine ilişkin daha fazla ayrıntı içeriyor.

ABD Başkanı George Bush, bugüne dek defalarca Amerika'nın işkenceye göz yummadığı ve tutuklulara insan gibi davranıldığı yolunda açıklamalar yaptı.

Ancak, FBI'ın hazırladığı rapor, Bush'un verdiği sözlerle çelişiyor.

Raporda ifadelerine yer verilen pek çok FBI çalışanı, tutukluların hücrelerinde, elleri ve ayakları yere zincirli halde, yiyecek ya da su verilmeksizin ve sandalyeye dahi oturtulmadan tutulduklarını söylüyor.

Raporda ayrıca tutukluların günlerce uyumalarına izin verilmeden tutulup ardından kısa aralıklarla yanıp sönen flaş ışıklarına ve yüksek müziğe maruz bırakıldıkları bilgisi yer alıyor.

Tutuklulardan biri soğuktan titrerken, bir diğeri hırlayan bir muhafız köpeğiyle yüzyüze bırakılıyor.

İfadelere göre, sorgucular da Kuran'ı yere koyup üzerine oturur gibi yaparak tutuklularla alay ederken ve birinin üzerine de İsrail bayrağı fırlatırken görüldü.

FBI, yapılan sorgulamalar sonucu, yaklaşık 500 kişilik personelden hiçbirinin bu tür faaliyetlere karışmadıkları sonucuna vardıklarını belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious