FBI kimlik bilgilerine erişim istiyor

FBI kimlik bilgilerine erişim istiyor.14809
  • Giriş : 15.01.2008 / 14:33:00

İngiliz The Guardian gazetesi, Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı'nın (FBI) İngiltere'den, polisin elindeki göz irisi, parmak izi gibi vatandaşlara ait özel bilgilere anında ulaşma hakkı istediğini yazdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Gazetenin haberine göre, FBI, terörizm ve organize suçlarla mücadelede uluslararası veri tabanı oluşturmayı hedefliyor.

FBI, polis güçleri arasında ortak bilgi havuzu oluşturulmasını, böylece özel bilgilerin aktarımında zaman kaybının önlenmesini istiyor.

Haberde, terörle mücadelede birlikte hareket eden ABD, İngiltere, Avustralya, Kanada ve Yeni Zelanda yetkililerinin, bu konuda yapılabilecekleri ve geliştirilecek stratejiyi belirlemek üzere "bilgi konsorsiyumu" kurduğu belirtildi.

Habere göre, oluşturulacak veri tabanında milyonlarca terör zanlısı ve suç örgütü üyesinin verileri yer alacak, ayrıca özel olarak "en çok arananlar" bölümü kurulacak.

Bu arada İngiltere İçişleri Bakanlığı ve Londra Emniyet Genel Müdürlüğü,bu konudaki gelişmeleri doğrulayarak, görüşmelerin sürdüğünü belirtti.

The Guardian, planın yürürlüğe girmesinin insan hakları ve bazı sivil toplum örgütlerini rahatsız edeceğini yazdı. Bu arada benzer bir plan, AB ülkeleri arasında da görüşülüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious