FBI'da nükleer skandal - 2. perde

FBI'da nükleer skandal - 2. perde.9644
  • Giriş : 21.01.2008 / 10:16:00

Rüşvet karşılığında ABD'nin nükleer sırları çalınmış.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD Federal Soruşturma Bürosu FBI, eski çalışanı çevirmen Sibel Edmonds'un iddialarını kanıtlayan dosyayı örtbas etmekle suçlanıyor.

Sunday Times gazetesi, FBI'nın, eski FBI çevirmeni Edmonds'un Türk ve İsrailli ajanların rüşvet karşılığında ABD'li üst düzey yetkililerden nükleer sırları aldıklarına dair iddialarını kanıtlayan belgeyi gizlediğini ortaya çıkardı.

The Sunday Times gazetesi, 37 yaşındaki Sibel Edmonds'un, Türk ve İsrailli ajanlarından oluşan şebekenin, ABD'nin nükleer silah sırlarını çalmaları için üst düzey Amerikan yetkililerine ödeme yaptığı iddialarını kanıtlayan bir belgeyi ele geçirdiğini duyurdu. Gazete, "Olaya ilişkin 203A-WF-210023 nolu belge idi. Ancak FBI, bilgi edinme özgürlüğü çerçevesinde yapılan bir bilgi talebi üzerine böyle bir dosyanın bulunmadığı yanıtını verdi" diye yazdı. Gazete, ABD'li bir kuruluşa gönderilen bir FBI yetkilisi tarafından imzalanmış mektuptaki bilgilerin Edmonds'un söylediklerini doğruladığını da yazdı.

FBI YALAN SÖYLÜYOR

Gazete, Edmonds'un, kilit dosyanın içeriğinin “dinamit gibi” olduğu için FBI tarafından örtbas edildiğine inandığını belirterek Edmonds'un teşkilatı açıkça yalan söylemekle suçladığını yazdı. Edmonds, gazeteye şöyle konuştu: “Dosya ve bahsettiği operasyonlar, 1996'dan Şubat 2002'ye kadar mevcuttu. Dosya, Adalet Bakanlığı'nın hassas diplomatik ilişkileri korumak amacıyla devlet sırrı olarak ilan ettiği karşı istihbarat programı ile ilgilidir.”

Bilgi Edinme Yasası yalanı ortaya çıkardı

FBI'ya bilgi talebinin, Liberty Coalition adlı Amerikan hükümet dışı kuruluş tarafından yapıldığı belirtilen haberde, söz konusu kuruluşun kimliğini açıklamayan bir FBI yetkilisinden aldığı mektup üzerine harekete geçtiği kaydedildi. Mektupta yer verilen iddiaların Sibel Edmonds'un anlattıklarını doğruladığını yazan Sunday Times, “Edmonds, bu gazeteye ABD'deki Türk siyasi ve diplomatik toplumun bazı üyelerinin aktif bir biçimde nükleer sırları elde ettiklerini söyledi. Bunların, daha az kuşku uyandırdıkları için sık sık Pakistan'ın casus örgütü Hizmetlerarası İstihbarat (ISI) için kanal işlevini gördüklerini söyledi” denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious