FBI'dan yetkilerini aşan inceleme

  • Giriş : 09.03.2007 / 00:00:00

FBI'ın binlerce kişinin kayıtlarını yetkisi dışında incelediği ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

ABD'de Federal Soruşturma Bürosunun (FBI) 11 Eylül terörist saldırılarından sonra kabul edilen Yurttaşlık Yasası'nı bahane ederek, binlerce kişinin telefonlarını dinlediği ve kredi kartı kayıtları gibi kişisel bilgileri incelediği ortaya çıktı.

Adalet Bakanlığının bir müfettişi, Bakanlığa bağlı olan kurumun kişilerin özel bilgilerine göz atarken, mevcut yetkilerini aştığı sonucuna vardı.

Müfettiş Glenn A. Fine, FBI ajanlarının zaman zaman, ellerinde yetki olmadığı halde ve acil bir durum söz konusu değilken, çeşitli kuruluşlardan bilgi talep ederek yasalara aykırı davrandığını tespit etti.

Fine tarafından hazırlanan 126 sayfalık raporda, FBI'ın Yurttaşlık Yasası'nı bahane ederek, terörizmle bağlantılı olduğu gerekçesiyle bazı durumlarda bankalar ve benzeri kuruluşlara ''ulusal güvenlik mektubu'' göndererek bilgi talep ettiği belirtildi.

11 Eylül'den sonra kabul edilen Yurttaşlık Yasası'na göre FBI, telefon şirketleri, internet hizmeti sağlayan şirketler, bankalar, kredi veren kuruluşlar ve benzerlerinden, mahkeme onayını beklemeden, belli kişiler için bilgi talep edebiliyor.

FBI Başkanı Robert Mueller, Fine'ın hazırladığı rapor için, ''FBI'ın soruşturmalarında kullandığı ve yararı kanıtlanmış bir aracına ilişkin adil ve objektif bir değerlendirme'' ifadesini kullandı.

Mueller, kişisel haklar ve özgürlüklerin korunmasına FBI olarak büyük önem verdiklerini belirterek, ''Bundan daha azına razı olmamız mümkün değil. Hatalarımıza yanıt bulmak için hemen bazı önlemler almış bulunuyoruz. Ek bazı önlemlerin alınması talimatını da verdim'' dedi.

Müfettiş Glenn Fine tarafından hazırlanan rapor, ABD Kongresi tarafından, Başkan George W. Bush yönetiminin itirazlarına rağmen talep edildi.

Rapora göre, Yurttaşlık Yasası'nın çıkmasından hemen sonra FBI tarafından çeşitli kuruluşlara gönderilen ''Ulusal güvenlik gerekçesiyle şu kişinin bilgilerini vermeniz isteniyor'' yönündeki mektupların sayısının ciddi biçimde arttığı belirtiliyor.

Örneğin 2000 yılında FBI, bu türde 8 bin 500 mektup gönderirken, bu rakam 2003 yılında 39 bine fırladı. 2004 yılında ise hakkında bilgi edinmek için mektup gönderilen kişilerin sayısı 56 bine çıktı.

Geçen yıl ise bu rakamın 47 bin olduğu raporda belirtildi. Müfettişin raporuna göre, yasanın çıkmasını takiben geçen üç yılda FBI, kişisel bilgilere ulaşmak için 143 bin 74 mektup gönderdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious