"FDF'de biraz gevşemeyi makul görmek lazım"

  • Giriş : 06.05.2008 / 13:40:00

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, faiz dışı fazla hedefinin yüzde 3.5'e çekilmesi konusunda, ''Projelerin finansmanı için önceki hedefe oranla bir miktar gevşemeyi son derece makul görmek lazım'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bir televizyon kanalında soruları yanıtlayan Şimşek, hedefin yüzde 3.5'e çekilmesi ile mali disiplin ve bütçede bir gevşemenin söz konusu olmadığını kaydetti.

2007 yılında faiz dışı fazlanın yüzde 3.5 olduğuna işaret eden Şimşek, "Önceki hedefe oranla tabiiki bir gevşeme söz konusu ama geçen seneye oranla herhangi bir gevşeme söz konusu değil" dedi.

Faiz dışı fazlada önceki hedefe göre gevşemenin nedenlerine bakmak gerektiğini ifade eden Şimşek, tüm dünyada gıda fiyatlarındaki artışın etkisinin yanı sıra Güneydoğu Anadolu Projesi, İşgücü Piyasası Reformu, Mahalli İdareler Reformu için öngörülen kaynak aktarımı hakkında bilgi verdi.

Şimşek, "Dolayısıyla gevşeme diye tabir edilen noktaya baktığınız zaman bunların kökünde çok ciddi yapısal reformlar var. Bunlar, Türkiye'de kamu hizmetinin kalitesini artırmaya gerek istihdamı artırmaya gerekse tarımsal potansiyeli artırmaya dönük katkılar" diye konuştu.

Şimşek, "bu projelerin finansmanı için önceki hedefe oranla bir miktar gevşemeyi son derece makul görmek gerektiğini" söyledi.

"14-16 milyar dolar yabancı sermaye bekliyoruz"

Mehmet Şimşek, bir soru üzerine, yakın dönemde enflasyon öngörüsünün Merkez Bankası ile uyumlu olduğunu, orta dönemde hedefe yaklaşacağını varsaydıklarını belirtti.

Şimşek, büyüme için bu yıl yüzde 5.5 öngördüklerini anımsatarak, "Muhtemelen bu 5.5 olmaz, 4.5 civarında bir şey olur. Önümüzdeki seneler için de Türkiye standartlarında makul sayılabilecek 5-6 civarında bir büyüme olur" dedi.

2008 sonu itibarıyla ülkeye doğrudan yabancı yatırım girişine yönelik soru üzerine de Şimşek, sermaye hesabı kaleminin, kolay tahmin edilebilir bir hesap olmadığını vurgulayarak, bu konuda resmi bir rakamın bulunmadığını ancak tahmini olarak 14-16 milyar dolar yabancı doğrudan yatırımın gelmesini beklediklerini söyledi.

Şimşek, "Geçen seneye göre bu bir düşüşü ifade ediyor. Bu da son derece normal çünkü geçen sene dünya ekonomisine ilişkin beklentiler çok farklıydı. Türkiye'nin siyasi görünümü çok farklıydı. Dolayısıyla daha zorlu bir dönemdeyiz" diye konuştu.

"Faiz yüksek ama enflasyonda ilk 10'da değiliz"

Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz'ın "mali disiplinde gevşeme" yorumu yapmasının nedeninin sorulması üzerine Şimşek, bu sorunun Yılmaz'a sorulması gerektiğini kaydederek, "Şu çok açık, Türkiye'de son birkaç yıldır enflasyon, hedefin çok üzerinde. Bu birkaç yıl dediğimiz yıllarda para politikası ve mali politikanın çok sıkı olduğu bir dönem. Dolayısıyla açıkladığımız pakete ilişkin bu türden eleştirileri yapmadan önce son birkaç yıldır gelişmeleri yerine oturtmak lazım. Burada hedefe oranla az biraz gevşeme var ama gevşemenin nedeni çok önemli. Türkiye'de enflasyonu artıracak nitelikte mi, yoksa orta uzun dönemde aşağıya çekecek nitelikte mi?" dedi.

Merkez Bankası ile ilişkilerde bir sıkıntı bulunup bulunmadığına ilişkin soruya karşılık Şimşek, sıkıntının söz konusu olmadığını, son derece uyumlu bir çalışma içinde olduklarını kaydetti.

Türkiye ve dünya ekonomilerinin zor bir dönemden geçtiğine dikkati çeken Şimşek, "Merkez Bankası'nın karşı karşıya olduğu zorlukları anlamakta fayda var. Merkez Bankası üç yıldır hedefini tutturamamış ve bu çok yüksek faiz oranlarına rağmen tutturamamış. O zaman oturup bunun arka planına bakmak lazım" dedi.

Şimşek, para politikasının, Türkiye'de etkinliği konusunda soru işaretleri bulunduğunu, birçok gelişmekte olan ülkede de para politikası mekanizmalarının sınırlı olabildiğini ve bunu dikkate almak gerektiğini söyledi.
Şimşek, "Türkiye, hala nominal faizlerde dünyanın en yüksek faizlerinden birisine sahip ama enflasyonda ilk 10'da bile değiliz, 15 civarında bir yerdeyiz galiba" dedi.

Merkez Bankası'nın faiz artırımına gitme konusuna ilişkin soruya karşılık da Şimşek, Merkez Bankası'nın bağımsız olduğuna dikkati çekerek, buna bankanın karar vereceğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious