Fed: ABD'de sert bir gerileme mümkün

Fed: ABD'de sert bir gerileme mümkün.4822
  • Giriş : 09.04.2008 / 09:55:00
  • Güncelleme : 09.04.2008 / 09:58:40

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) 18 Mart toplantısının dün açıklanan tutanakları, politika yapıcılarının konut ve finans piyasalarındaki gerilimin ekonomide tehlikeli bir düşüşü tetikleyebileceği kaygısını dile getirdiğini gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Toplantı tutanaklarında şöyle denildi: “Bazı üyeler krediye erişimde artan daralma ve konut piyasasında devam eden zayıflık göz önüne alındığında daha uzun sürecek sert bir ekonomik yavaşlamanın reddedilemeyeceğini düşünüyor.”
Haberin devamı

Yılın ilk altı ayı için eksi büyüme bekleyen Fed ekonomistleri, kısa vadede kasvetli bir tablo çiziyor ancak daha sonra ılımlı bir toparlanma ihtimalini de göz ardı etmiyorlar.

Tutanaklarda aynı zamanda, “Yapılan projeksiyonlar, 2008 ilk yarısında GSYH’de (gayri safi yurtiçi hasıla) bir küçülme ardından ikinci yarıda yavaş bir yükseliş göstermiştir” denildi.

Aynı zamanda Fed yetkilileri yayımlanan son enflasyon oranlarını, hayal kırıklığına uğratıcı olarak değerlendirdiler ve enflasyon beklentilerine ilişkin bazı göstergelerdeki yükseliş konusunda kaygılarını dile getirdiler.

POLİTİKA BELİRLEMEK ZOR
Politika yapıcıları, konut ve finans piyasalarındaki çalkantıların altında yatan sorunlarla mücadele etmek için faiz indirimlerini kullanarak yapılabileceklerin sınırlı olduğunu belirttiler ancak borçlanma maliyetlerini düşürmenin destek olabileceği konusunda görüş birliğine vardılar.

Bununla birlikte Fed yetkilileri, son aylarda yaptıkları büyük faiz indirimlerinin ekonomik faaliyet üzerindeki etkisini göstermesi zaman alacağından, uygulanan politikalarına yanıtları ölçmenin zor olduğunu belirttiler.

Fed, Eylül ayından bu yana faiz oranlarını yüzde 2.25 seviyesine indirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious