FED bu akşam saat 21.15'de faiz kararını açıklayacak

FED bu akşam saat 21.15'de faiz kararını açıklayacak.12962
  • Giriş : 30.01.2008 / 12:33:00

Tüm dünya, ABD Merkez Bankası'nın (FED) bu akşam saat 21.15'de açıklayacağı faiz kararını bekliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Geçtiğimiz hafta içerisinde yaptığı 0.75 puanlık sürpriz faiz indirimi ile piyasada akan kanı durduran FED'den şimdi yeni bir hamle daha bekleniyor.

Analistler, dün başlayan ve bugün bitecek olan toplantıdan faiz indirimi geleceğine neredeyse kesin gözüyle bakıyor. Yarım puanlık indirim beklentisinin yüksek olduğu piyasada çeyrek puan veya 0.75 puanlık beklentiler de telaffuz ediliyor.

Bloomberg'in anketine katılan 85 ekonomistten 48 tanesi yarım puanlık indirim beklerken, çeyrek puan diyenlerin sayısı 21'de kalıyor.

FED'in faizleri yarım puan indirmesi halinde gecelik faizler yüzde 3 seviyesine inmiş olacak. Böylece FED, faiz indirimlerine başladığı eylül ayından bu yana aradan geçen dört ayda toplam 2.25 puanlık indirim yapmış olacak.

Deutsche Bank Başekonomisti Peter Hooper, Financial Times'ta yer alan değerlendirmesinde, FED'in faizleri yarım puan indirmesini beklediğini söyledi. Hooper, FED'in son faiz indiriminin ardından gelen açıklamanın piyasaları yarım puanlık indirim beklentisine yönelttiğine işaret etti.

Morgan Stanley Başekonomisti Richard Berner ise çeyrek puanlık bir indirim geleceği görüşünü savundu.

ÇEYREK PUANLIK İNDİRİM HAYAL KIRIKLIĞI YARATIR

Analistler, FED'in yarım puanlık bir indirim haricindeki seçenekleri kullanması durumunda piyasalarda hayal kırıklığı yaşanabileceğini ve dalgalanmalar oluşabileceğini belirtiyor.

Özellikle bugün açıklanacak dördüncü çeyrek büyüme verileri de bu anlamda önem taşıyor. En büyük korkuların resesyon etrafında toplandığı piyasalarda ekonominin durakladığına işaeret edecek her türlü veri olumsuz algılanacak. Düşük büyüme ve FEDin piyasayı tatmin etmeyen faiz indirimi şimdilik kabus senaryosu. Tabii buna bir de cuma günü açıklanacak işsizlik verilerinin beklentilerden kötü gelmesi ihtimalini de eklemek gerek. Bu üç rakamın hepsinin birden beklentileri karşılamaması durumunda ABD kaynaklı sert düşüşlere hazır olmak gerekiyor.

FED piyasanın istediğini verirse yine büyüme ve işsizlik rakamları dikkatle izlenmeye devam edilecek. Uzmanlar, piyasaların resesyon korkularından uzaklaşmayı sağlayacak verileri dört gözle beklediklerini ve bu durumda borsalarda yeni yükselişler yaşanabileceğini kaydediyor.

Ekinciler Menkul değerler'in raporunda "Piyasa oyuncuları 0,50'ye yoğunlaşmış durumda ve piyasa beklentisi de ağırlıklı olarak 0.50. FED'in bunu görmemezlikten gelmesi piyasaların tekrar sallanması anlamına gelecektir" ifadesi kullanıldı.

Wachovia ekonomisti Mark Vitner de FED'in yarım puanlık indirim yapmaması durumunda, geçen haftaki 0.75 puanlık indirimle oluşan olumlu havanın yok olma riskinin ortaya çıkacağını belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious