Fedakâr öğretmenler kazandırdı

  • Giriş : 03.09.2006 / 00:00:00

Öğretmenler ücretsiz kurs verdi 223 öğrenci istediği okula girdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Öğretmenlerin fedakârca yaklaşımı, Van’da ba-sarıyı da beraberinde getirdi. Verdikleri ücret-siz kursla başarının mimarı olan Van Öğretmen Derneği Başkanı Aslan Sinir, yazılı açıklamasında, ortaöğretim öğrencilerine yönelik açılan kurslara devam eden 6 öğrencinin Fen Lisesini, 17 öğrencinin Anadolu Öğretmen Lisesini, 109 öğrencinin Anadolu Lisesini, 91 öğrencinin de Anadolu Meslek Lisesini kazandığını bildirdi.

Aslan Sinir, "Öğrencilerin başarısının altında disiplinli bir çalışma ve büyük bir fedakarlık öyküsünün yattığını" ifade etti. Bir yıl boyunca 320 öğrenciye ücretsiz Ortaöğretim Kurumu Sınavı (OKS) kursu verildiğini belirten Sinir, toplam 350 saat matematik, Türkçe, fen ve sosyal bilgiler dersi verildiğini kaydetti. Sinir, 14 öğretmenin görev aldığı kursta öğrencilerden ücret alınmadığını belirterek, şunları söyledi:

"Öğrencilerin büyük bölümü, ilçelerden ve merkezdeki varoş okullardan gelen maddi durumu yerinde olmayan çocuklardı. Bu öğrencilerin başarılı olması büyük bir anlam taşıyor. Öğretmen arkadaşlarımızın hiçbir karşılık beklemeden fedakarca öğrencileri için çabalamaları bizi mutlu ediyor. Önümüzdeki yıl da kursumuzu devam ettirmeyi düşünüyoruz."

Eğitim Sen ve yayıncılardan 100 temel eser tepkisi

EĞİTİM SEN 2 No’lu Şube ile çeşitli eğitim yayıncıları dernekleri üyeleri, Milli Eğitim Bakanlığı’nın okullarda okutulacak kitaplarda Talim Terbiye Kuru-lu’nun (TTK) inceleme yetkisini kaldıran yönetmeliğini geri çekmesini istedi. TTK Başkanlığı bahçesinde ilk olarak Türkiye Eğitim Yayıncıları Derneği üyeleri bir araya geldi. Dernek Yönetim Kurulu Üyesi Ali Can, açıklamada, dünyanın hiçbir ülkesinde olmayan bir durumla karşı karşıya olduklarını söyleyerek, bakanlığın, kitapların incelenmesi görevini, TTK’dan alarak, başka birimlere kaydıracak yönetmelik değişikliğine gittiğini bildirdi. TTK Başkanlığı’nda ikinci açıklamayı Eğitim-Sen Ankara 2 No’lu Şube üyeleri yaptı. Burada açıklama yapan Eğitim-Sen Ankara 2 No’lu Şube Başkanı Özgür Bozdoğan, "Kamuoyunu, Victor Hugo’yu hidayete erdirerek, Pinokyo’ya, Heidi’ye İslami yaşantıyı yakıştıranların, söz konusu yönetmelikle imza atacakları pervasızlıkları öngörerek, bunun durdurulması konusunda hassasiyete davet ediyoruz," dedi. Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer de Milli Eğitim tavsiyeli 100 Temel Eser ile ilgili "rezaletin daniskası" tabirini kullanan Dinçer, bunun birinci derece sorumlusunun Milli Eğitim Bakanı Çelik olduğunu ileri sürdü. Söz konusu yönetmeliğin geri çekilmesini isteyen Dinçer, "Gerekirse binlerce arkadaşımızla burada günlerce oturmak da dahil, her türlü demokratik hakkımızı kullanacağız," dedi

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious