Federasyon ağır yaptırımlar getiriyor

  • Giriş : 02.08.2006 / 00:00:00

Futbol Federasyonu, ırkçılık, küfür ve müsabaka sonucunu etkilemeye yönelik ağır yaptırımlar uygulayacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Federasyonunun Beylerbeyi'ndeki binasında gerçekleştirilen toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada şu görüşlere yer verildi; "Çirkin, kötü tezahürat ve davranışlar ile müsabaka sonucunu etkileme maddeleri, sert yaptırımlar getirilerek yeniden oluşturuldu. Buna göre, Futbol müsabakalarında çirkin, kötü tezahürat yapılması ve davranışlarda bulunulması halinde, Profesyonel Disiplin Kurulu ilgili kulübe ilk defasında 10 ile 250 bin YTL arasınad para cezası verecek. İhlalin bir başka müsabakada ikinci kez tekrarlanması halinde bu ceza 25 ile 500 bin YTL arasında olacak. Üçüncü tekrarda ise kulübün mevcut puanlarından 3'ü tenzil edilecek. Üçüncüden sonraki her benzeri ihlalde puan tenziline devam edilecek.

Irkçılığa ilişkin eylerde ise ilk ihlalde 3, ikincisinde 6 puan silinecek. Üçüncü ihlalde ise kulüp bir alt lige düşürülecek. Futbol Federasyonu büynesinde oluştulacak bir bir bu madde kapsamına giren ihlalleri yerined izleyecek ve gerekli gördüğünde ihlale ilişkin görüntüleri inceleyecek, re'sen hareket edip dosyayı oluşturacak ve Disiplin Kurulu'na sevk edecek."

Futbol Federasyonu'nun halen yürürlükte olan Disiplin Talimatı'nın "Hileli ve danışıklı Futbol müsabakası" başlıklı 35. maddesiyle "Sair hallerde menfaat" başlıklı 36. maddesini de tek bir başlık altında toplanması kararlaştırıldı.

"Müsabaka sonucunu etkileme" başlıklı madde, her türlü şikeyi yapan, yaptıran, bunlara aracı olan ya da bu tür eylemlere teşebbüs eden kişi ve kurumla ile teşvik primine karışanları eşit ve ağır bir şekilde cezalandırmayı ön görüyor. Ayrıca halen yürürlükte olan 2 yıllık soruştarma zaman aşımı süresi de ortadan kaldırıyor.

Madda gerince ihlal yapan kişiler 6 aydan 2 yıla kadar müsabakalardan men cezasıyla cezalandırılacak. Kulüplere ise bir alt lige düşürülme cezası verilecek. Şike veya teşvik bulgusunun takip eden sezondan sonra ortaya çıkması halinde ise ilgili kulübe sadece puan silme cezası uygulanacak.

Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu şike iddalarını soruşturmak üzere yeni bir araştırma kurulu oluşturdu. Bu kurul, Futbol Fedarasyonu Yönetim Kurulu'nun re'sen verdiği kararla Samsunspor-Ankaragücü maçını izleyecek. Ayrıca aynı kurul Malatyaspor'un başvurusu üzerine Gaziantepspor-Malatyaspor maçında Malatyasporlu futbolcular Zdenek Senkerik, Jiri Homola, Jiri Masek'e yönelik "Denizlispor lehine hileli ve danışıklı oynadılar" iddiasını soruşturacak.

Bu arada, daha önce oluşturulan ve Çaykur Rizespor-Denizlispor maçını inceleyen kurul, Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu'na hazırldaığı raporu iletti. Yönetim Kurulu da rapordaki "Sözkonusu müsabakada şike bulgusuna rastlanmamıştır" görüşü doğrultusunda karar verdi.

Öte yandan, eski Futbol Federasyonu Başkanı, emekli Orgenaral Yılmaz Tokaltı başkanlığındaki İnceleme Komisyonu'nun diğer üyeleri de belli oldu. Komisyonda Tokatlı ile birlikte eski Ankara Barosu Başkanı Av. Semih Güner ve A. Ü. Hukuk Fakültesi Ceza ve Usul Ana Bilim Dalı Başkanı Doç Dr. Metin Feyzioğlu görev yapacak.

Bu arada, Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy, yaklaşık 5 saat süren toplantının ardından çıkışta basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı.

Özellikle küfür ve ırkçılık ile ilgili cezaların arttırılması ile ilgili olarak Ulusoy, "Artık maçlarda küfür mü dinleyeceğiz, maç mı izleyeceğiz bunun kararını vermeliyiz. Bu olaylara 'dur' demek için küfüre karşı hareket edenleri de destekliyoruz. Irkçılık ile ilgili olarada da FIFA'nın bize gönderdiği dosyayı aynen bizde uyguladık" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious