"Federasyona her zaman yardımcı olacağız"

  • Giriş : 30.04.2008 / 22:00:00

Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Doğan'ı ziyaret etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Federasyonun Levent'teki merkezinde gerçekleştirilen ziyaret sonrası açıklamada bulunan Başesgioğlu, ''Futbolun icap ettiği, federasyonun gereksinim duyduğu alanlarda, yasal düzenlemeler konusunda her zaman federasyona yardımcı olacağız'' dedi.

Başesgioğlu yaptıkları görüşmede, spor kulüplerinin birikmiş vergi ve sigorta borçlarının tecili, faiz ve uzun süre borçlanmaları konusunun gündeme geldiğini vurguladı.

Futbol Federasyonu'nun ana statüsünün hazırlanmasının da söz konusu olduğunu vurgulayan Başesgioğlu, ''Bu konuda yoğun bir çalışma var. Çerçeve bir kanun çıkarmak suretiyle yasada muhafaza edilmesi gereken hükümlerin yasada kaldığı, yasaya girmesi gerekmeyen hususların da ana statüde yer aldığı bir düzenleme yapma konusunda mutabakata vardık'' diye konuştu.

Başesgioğlu, bu konuda, ''Mutlaka onların ekonomik boyutuna, borçlanma politikasına yön veren kulüp başkanlarının hangi dönemde içinde borçlanabilecekleri veya sorumluluk alabileceklerini düzenleyen kapsamlı, dünyadaki uygulamalara benzer bir kulüpler yasasını çıkarmamız gerekiyor. Hatta bizim niyetimiz, bütün spor kulüplerinin dernekler statüsünden çıkarılıp, tamamen gençlik ve spor bünyesinde bir yapıya kavuşturulmasıdır'' dedi.

Sporda şiddetin, düzensizliğin ve şikenin önlenmesine yönelik yasanın revize edilmesinin gündemde olduğunu dile getiren Başesgioğlu, şunları kaydetti:

''Bu yasa çok iyiniyetlerle çıkarılmıştır, ancak uygulamadaki bütün sorunları çözdüğünü iddia etmek mümkün değil. Hala kulüplerin, emniyet teşkilatının ve federasyonun, hepimizin şikayetçi olduğu konular var. Bu şikayetleri ortadan kaldıracak yeni bir düzenleme yapma kararlılığındayız.''

Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Doğan da havuz sisteminde yeni bir değişikliğin olmadığını belirterek, ''Havuz sisteminin kriterleri var. Bundan 3 yıl önce, bütün kulüplerin ortak mutabakatıyla bu sistemi değiştirdik. Bu kriterleri değiştirirken, daha önce sabit geliri olan büyük kulüplerimizin yine o sabit gelirlerinin belli oranda kalmasını kabul ettik. Buradaki ana değişiklik, eski havuz sisteminde bir takım şampiyon da olsa, küme de düşse geliri aynıydı. Biz bunun adaletli olmadığını savunmuştuk. Bu havuz sistemini o dönemde değiştirdik. Esasında büyük kulüplerimiz, o dönemde 'eski sistemde alacağımız paraları 3 yıl için bize garanti edin. Çünkü Borsada sorumluluklarımız ve bazı anlaşmalarımız var. Bu gelirlerin altında kalsak bile siz arada kalan farkı bize belli fondan ödeyin' dediler. Dolayısıyla biz de o dönemde 3 yıl içinde beraberliklerin getirdiği bir parayı, yüzde 2'lik organizasyon payını bir fona koyduk. O fonda da 4 büyük kulübün garanti sistemde olan eksiklerini tamamladık. Şimdi bu yıl bu bitti. Garanti sistemi de bu yıl kalkacak. Bu garanti rakamlar havuza 10-15 trilyon ilave bir katkı sağlayacak''diye konuştu.

AA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious