Federasyonda seçim sinyali

  • Giriş : 29.03.2007 / 00:00:00

Bakan Şahin, basın mensuplarının Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy'un açıklamaları ve milli takımın aldığı sonuçlarla ilgili sorularını yanıtladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, görevlendirilen iki müfettişin, Futbol Federasyonuna olağanüstü genel kurula gidilmesi için verilen imzaların yeterli olduğu ve olağanüstü genel kurul sürecinin başladığı şeklinde rapor verdiğini söyledi.

Tarabya'da TED Kulübü'nde ''Amerikan Hastanesi-Hülya Avşar'' Veteran Tenis Turnuvası'nda bir maçı izleyen Bakan Şahin, buradan ayrılırken basın mensuplarının Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy'un açıklamaları ve milli takımın aldığı sonuçlarla ilgili sorularını yanıtladı.

Bakan Şahin, Ulusoy'un olağanüstü genel kurula gidilmesi için verilen hukuka uygun imza sayısının 68 olduğu şeklindeki açıklamasıyla ilgili bir soru üzerine, görevlendirilen iki müfettişin, imzaların yeterli olduğu ve olağanüstü genel kurul sürecinin başladığı şeklinde rapor verdiğini söyledi.

İmza toplayan delegelerin kendisine başvurararak, yeterli imzanın federasyona ulaşıp, ulaşmadığının araştırılmasını istediğini vurgulayan Mehmet Ali Şahin, şöyle konuştu:

''Bunun üzerine ben de Başbakanlık Teftiş Kurulu'nu görevlendirdim. İki müfettiş Futbol Federasyonu'na giderek kendilerine ulaşan bu noter tasdikli imzalarla ilgili bir çalışma yaptılar. Vermiş oldukları raporda yeterli imzanın federasyona ulaştığını ve olağanüstü genel kurul sürecinin başladığını ifade ettiler. Önemli olan bizim için yasal kurumların bu konuyla ilgili değerlendirmeleridir. Nitekim şu anda konu yargıya da intikal etti. Ankara Sulh Hukuk Mahkemesi bu konuyla ilgili yine delegelerin müracaatı üzerine bir karar verecek. Ben de sizler de bu süreci takip edeceğiz. Türkiye'de yasalar var. Yasal çerçevede yapılan işler var. Bunların yapılıyor olmasından dolayı hiç kimse rahatsız olmasın.''

''ÖZERKLİK VE TEMİZLİK HASSASİYET GÖSTERDİĞİM İKİ ÖNEMLİ HUSUSTUR''

Bakan Şahin, hiçbir federasyon başkanıyla bir polemik içerisinde olmayı arzu etmediğini, bundan da rahatsızlık duyduğunu kaydetti.

''Sayın Ulusoy ile şu anda devam etmekte olan yargı süreci var. Genel kurul delegelerinin imza toplayarak olağanüstü genel kurul talebi var'' diyen Mehmet Ali Şahin, şöyle devam etti:

''Bunlar tamamen Futbol Federasyonu'nun gerçek aktörlerinin kendi alanlarıyla ilgili atmış olduğu adımlardır. Ben bütün bu gelişmeleri gözetim ve denetim yetkimin bir gereği olarak sadece takip ediyorum, izliyorum. Haluk Bey şu anda federasyon başkanımız ve geçmişte de şimdi de federasyon başkanlığı döneminde elinden geldiği kadar, üzerine düşenleri yapmaya gayret etti. Ben özerk federasyonların iç işlerine karışmamaya özen gösteriyorum, ancak özerkliğe ne kadar özen gösteriyorsam sporda temizliğe de o kadar özen gösteriyorum. Özerklik ve temizlik hassasiyet gösterdiğim iki önemli husustur. Bu titizliğim kimse tarafından lütfen yadırganmasın.''

''MİLLİ TAKIM AVRUPA ŞAMPİYONASI'NA KATILACAKTIR''

(A) Milli Futbol Takımı'nın, dün akşam 2008 Avrupa Şampiyonası Grup Elemeleri'nde Norveç ile berabere kaldığı maçı da değerlendiren Bakan Şahin, ''Dün çok rahat oynadılar. Topa sahip olma oranları yüzde 70 Türkiye, yüzde 30 Norveç'ti. Galibiyetle de ayrılabilirdik, ama sağlık olsun'' dedi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Şahin, milli takımın Yunanistan'ın 1 puan önünde grup lideri olmasından memnuniyet duyduğunu ifade ederek, ''Son iki maçtan 4 puanla döndüler. Milli takımımız hedefe emin adımlarla ilerliyor. İnşallah Avrupa Şampiyonası Finallerine katılacaklar. Kendilerine başarılar diliyorum. Cezamız da böylece bitmiş oldu. Cezanın olumsuz değil, olumlu etkisi olduğunu düşünüyorum. Ceza 'teknik kadroyu ve futbolcularımızı daha da başarılı olmaya itti' diye değerlendiriyorum'' şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious