Federer olimpiyatlardan elendi

Federer olimpiyatlardan elendi.10876
  • Giriş : 14.08.2008 / 17:04:00

2008 Pekin Olimpiyatları tek erkeklerde artık Federer'in ismi olmayacak. Altın madalya için favori olarak gösterilen Federer, hayatında ilk kez James Blake'ye mağlup oldu ve olimpiyatlara havlu attı...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

2008 yılı kendisi için kötü geçmişti. Önce Avustralya Açık, ardından bir kaç küçük turnuva, Roland Garros finali ve Wimbledon'da unutulmaz final...

Federer 2007 yılında imkansız olarak görülen tüm bu olayları 8 aya sığdırdı. 237 haftadır oturduğu 1 numaralı koltuktan bu hafta sonu inecek olan Federer, kariyerinde bir ilki daha yaşadı ve James Blake'ye mağlup oldu...

İsviçre adına Olimpiyatlar'a katılan Fedex, tüm olumsuzluklara rağmen hala favoriydi ve çeyrek finale kadar rakiplerine set dahi vermeyerek favori olduğunu ispat etti.

Ancak James Blake karşısında işler iyi gitmedi. Blake, çok agresif bir tenisçiydi ve sert toplarıyla fizik ve mental olarak yorgun İsviçreli'ye hayatında ilk kez üstünlük kurdu.

İlk sete James Blake başladı ve servis attığı tüm oyunları kazanan ABDli tenisçi son oyunda servis kırdı ve ilk seti 6-4 kazandı...

2.set yine James'in hakimiyetinde geçti. İlk 3 oyunu kazanıp durumu 3-0'a getirdi. Daha sonra skor 3-3 oldu ama rakibinden daha diri gözüken James Blake, üstünlüğü hiç bir zaman Federer'e devretmedi.

Rakibi karşısında maç boyu hiç öne geçemeyen Federer, 2.seti anca tie-breaklere götürebildi ve kariyerindeki en kötü tie-break performanslarından birini sergiledi. (7-2) Maçı 2-0 kaybeden Federer tek erkeklerde olimpiyat macerasına çeyrek finalde havlu attı. (Federer çiftlerde partneri Wawrinka ile çeyrek final mücadelesini sürdürecek.)

Maçtan Notlar

* Federer ile Blake arasında oynanan 8 maçın 8'ini de Federer kazanmıştı. James Blake hayatında ilk kez İsviçreli'yi mağlup etti.

* İkili arasında oynanan 8 maçın 22 setinde J.Blake sadece 1 set kazanabilmişti. J.Blake Federer'e karşı bu sayıyı bir maçta 3'e çıkarttı.

* Backhandlerinin zayıf olduğu söyleyen Federer, bu maçta asıl darbeyi basit forehand hatalarından aldı. Bir çok kritik ve kolay topu dışarı veya fileye nişanlayan İsviçreli, umutla yükselişe geçmesini bekleyen hayranlarını hayal kırıklığına uğrattı.

* James Blake geçmişte olduğu gibi agresif ve sert stilini bu maçta da bozmadı. Çoğu zaman dip çizgiye oynayan ABD'li'nin servis performansı da iyi olunca yarı finale çıkmaya hak kazandı.

* Federer'in servis performansı oldukça düşüktü. Önceki maçta 11 ace yapan İsviçreli, J.Blake'ye karşı bu sayının yarısını bile yapamadı.

* James Blake bu maçta rahat tavrıyla dikkat çekti. Federer ise tanınmayacak derece de hırslıydı. Birçok puandan sonra sevinç gösterisi yapmaktan kendini alamadı. Geçmişte Federer'in maç esnasında değil sevinç gösterisi yapması, bir 'come on' demesi bile nadir görülen bir olaydı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*