FED'in etkisi ne kadar sürer

FED'in etkisi ne kadar sürer .14986
  • Giriş : 19.09.2007 / 14:49:00

FED'in yaptığı faiz indirimi uzun vaadede sorunu çözmüyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

ABD Merkez Bankası'nın (FED) faiz oranlarını yarım puan indirmesinin yankıları devam ediyor. Uzmanlar faiz indiriminin piyasalara olumlu yansıdığı görüşünde birleşti. Ancak bu bir krizin de itirafı ve etkisi kısa sürecek gibi.

Deniz Bayramoğlu: CNN Türk: "ABD Merkez Bankası Fed, kısa vadeli politika faizini yarım puan düşürdü. Bu indirim aslında içinde bulunduğumuz ekonomik ortamın hiç de iyi olmadığının itirafı. Borsalar mı? Bu haftayı kurtardı. Sonrası ise hala sisler arsasında. Üstelik bu sislerin içinden pek de ışık parlayacak gibi görünmüyor."

A Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Murat Salar: FED'in 0.25'lik indiriminin "sizlere manevi desteğim var", 0.50 puanlık indiriminin ise FED'in elini taşın altına koyarak "Zararların absorbe edilmesinde elimden geleni yapacağım" anlamına geldiğini ifade eden Salar, kararın Türkiye'ye de olumlu yansıdığını dile getirdi.

Murat Salar, "Hava bu kadar pozitif iken orta ve uzun vadede hükümet, yapısal reformlara süratle başlamalı, cari dengeyi destekleyecek mikroreformları uygulamaya koymalı. Çünkü yaşanan sorun tek bir faiz indirim kararıyla çözülecek bir sorun değil" dedi. Salar, birkaç gün sonra piyasalara realizasyon gelebileceğini kaydetti.

Gedik Yatırım Araştırma Uzman Yardımcısı Onur Oğuz: FED'in bu kararının, "FED'in de durgunluktan bıktığı" şeklinde yorumlanabileceğini ifade eden Oğuz, bu kararın Türkiye gibi yüksek faiz veren ülkelere sıcak para girişini olumlu etkileyeceğini kaydetti. Oğuz, kısa vadede sert tepki olmayacağını, borsaya olan olumlu etkisinin birkaç gün süreceğini dile getirerek, 2008'in ilk yarısında ABD'deki büyüme ve enflasyon verilerinin önem arz edeceğini söyledi.

Fortisbank Başekonomisti Haluk Bürümcekçi: "Borsaya yansıyan yükselişin trend şeklinde olacağını düşünmüyorum" diyen Bürümcekçi, bu dönemde temmuz ayı sonundaki kayıpların yerine konacağını, kayıpların geri alınacağını ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious