Fed'in hamlesi piyasaları coşturdu

Fed'in hamlesi piyasaları coşturdu.16633
  • Giriş : 19.09.2007 / 10:42:00
  • Güncelleme : 27.03.2010 / 03:34:39

ABD Merkez Bankası FED'in gösterge faizlerini 50 baz puan indirimle yüzde 4.75'e düşürmesinin ardından, bankalar arası piyasada dolar/YTL kotasyonları 1.2340/1.2390 YTL seviyesinde açıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bu indirim, Fed'in Haziran 2003'ten beri yaptığı ilk faiz indirimi ve aynı zamanda 2002 Kasım'dan bu yana yaptığı ilk 50 baz puanlık indirim oldu.

İMKB FED FAİZ İNDİRİMİNİN ARDINDAN %3.89 ARTIŞLA AÇILDI

İMKB Ulusal 100 endeksi FED'in 50 baz puanlık faiz indiriminin dünya borsalarında getirdiği iyimserlikle yüzde 3.89 artışla açılmasının ardından ilk işlemlerde yüzde 4.5 artışla 52,752.55 puana kadar yükseldi.

BONO FAİZİNDE DURUM

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) sürpriz bir kararla gösterge faizini 50 baz puan indirmesinin risk alma iştahını yeniden artırmasıyla gösterge bonon ortalama bileşik faizi de Haziran 2006'dan bu yana ilk kez yüzde 17'nin altına indi. Bankalararası piyasada dün yüzde 17.45'ten kapanan 6 Mayıs 2009 vadeli gösterge kıymetin ortalama bileşik faizi bugün yüzde 16.83'ten açıldı. Gösterge bononun ortalama bileşik faizi en son 2 Haziran 2006'da yüzde 16.70 seviyelerini görmüştü.

PİYASALAR KISA VADEDE RAHATLADI, ORTA VADEDE ENDİŞE VAR

Amerikan Merkez Bankası'nın (FED) politika faizlerinde yaptığı yarım puan indirip yüzde 4.75'e çekmesinin etkileri tartışılıyor.

FED kararını değerlendiren uzmanlar, söz konusu faiz indiriminin piyasalarda geçici bir rahatlamaya yol açsa da, orta ve uzun vadede kriz endişelerinin sürdüğünü kaydetti. Uzmanlar, Türk ekonomisinin ise FED'in faiz indiriminden olumsuz anlamda etkilenmeyeceğini, dolar kurundaki düşüşün ise sürebileceğini vurguladı.

TEMKİNLİ YAKLAŞALIM

Akbank Genel Müdür Yardımcısı Hayri Çulhacı:

"Yarım puan düzeyindeki indirim kısa vadede piyasaları çok rahatlatacak. Orta vadede olumlu havanın sürmesi için uluslararası piyasalarda mali şirketlerin bilançolarındaki sorunları bu süreçte gidermeleri gerek. Türkiye Merkez Bankası'nın faiz indiriminin piyasaları kısa vadede rahatlatmadı. Ancak uluslararası piyasaları gözleyen Türk piyasasında bu karar kısa vadede ciddi kredi yatırımlarına dönüşecebilir. Eğer bu indirim, ABD'de ekonomik büyüme oluşturmaması durumunda orta vadeye ertelenen daha büyük bir dalgalanma ve kriz doğurabilir.

PİYASALARDA OLUMLU SEYİR BEKLENİYOR

ABank Genel Müdür Yardımcısı Murat Özer:

"Yarın piyasaların çok olumlu açılacak. Ancak, orta vadede endişeler var. Dünyada merkez bankaları finans piyasalarının beklentileri doğrultusunda hareket ediyor. Umarım orta vadede bu oyun ters tepmez".

"MAKRO GÖSTERGELER BELİRLEYİCİ OLACAK"

Garanti Bankası Ekonomik Araştırmalar Koordinatörü Ali İhsan Gelberi:

"Bundan sonra önemli olan, bu faiz indirimi kararının makro ekonomik göstergeleri nasıl etkileyeceğidir. Şu anda piyasalarda iki tez var: Birincisi, 1998 yılından sonra ABD ekonomisinin diğer ekonomilerle ilişkilerinin zayıflaması nedeniyle ABD ekonomisindeki olumsuz gelişmelerin diğer ülkeleri çok fazla etkileyemeyeceği yönünde. İkincisi ise, dünya ekonomisinin yüzde 30'unu oluşturan ABD ekonomisinde yaşanan olumsuzlukların her halükarda diğer ülke piyasalarını etkileyeceği doğrultusunda. Bu iki tezden hangisinin doğru olduğu, önümüzdeki günlerde piyasanın faiz indirimine vereceği tepkilerle netleşecek. FED, 30-31 Ekim ve 11 Aralık'ta iki toplantı daha yapacak. Bu toplantılardan çıkacak kararlar da gelecek dönemin nasıl şekilleneceği konusunda büyük önem taşıyor."

"TÜRKİYE, İNDİRİM KARARINDAN OLUMLU ETKİLENECEK"

TEB Yatırım Başekonomisti Sertan Kargın:

"FED'in faiz indirimi kararı, ABD ekonomisinin büyümesinde bir yavaşlama olduğunun açık bir kanıtıdır. Bu da ABD'nin piyasalar açısından kredibilitesini düşürecek bir unsurdur. FED Başkanı Bernanke'nin 'Mevcut bütçe açığı, cari açık ve enflasyonist baskıların birlikte devam etmesi mümkün değil' açıklaması önemli. Bundan sonra FED, makro ekonominin gerçekleri ile piyasa beklentileri arasında ciddi bir denge kurmak zorunda. Türkiye, faiz indirimi kararından olumlu yönde etkilenecektir. Ancak, imalat sanayii ihracata dayalı olan Türkiye'de, bu alanda bazı olumsuz gelişmeler yaşanabilir. Orta gelir grubunun sıcak paraya olan yöneliminde bir artış olabilir. Önümüzdeki dönemde doların değer kazanması uzak bir ihtimal. Faiz indirimleri devam ederse, dolar kuru düşmeye devam edecektir."

"PİYASALARDAKİ RAHATLAMA KALICI OLMAZ"

İktisat Yatırım Araştırma Direktörü Muhittin Küley:

"Geçtiğimiz haftalarda ABD'deki açıklanan işsizlik rakamları, ABD ekonomisinde resesyon endişelerini yeniden canlandırmıştı. Faiz indiriminin ardından bu anlamda bir rahatlama yaşansa da, bu rahatlamanın uzun vadede kalıcı olacağını söylemek zor. ABD şirketlerinin 3. ve 4. çeyrek bilançolarında açıklayacakları rakamlar büyük önem taşıyor. Özellikle hisse fiyatlarındaki hareketliliğe dikkat edilmeli. Faiz indirimi kararı, FED için de ciddi bir politika değişikliğine işaret ediyor. Son dönemde petrol, buğday ve altın gibi emtiaların fiyatlarında ciddi artışlar yaşandı. Bu durum önümüzdeki dönemde küresel anlamda enflasyonist baskıları tetikleyebilir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious