Fehmi Koru: Hürriyet için yaşlıyım

Fehmi Koru: Hürriyet için yaşlıyım.13499
  • Giriş : 06.05.2009 / 18:14:00

Fehmi Koru, Hürriyet Gazetesi'nin yöneticisi olmak için yaşının uygun olmadığını belirtirken, "Ben patron olsam 60 yaşına yaklaşan birisinin o gazetenin başına getirmem. Ben yaştan kaybediyorum" diye konuştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İşte Fehmi Koru'nun açıklamalarından satırbaşları:
Benim "Obama-Bush" benzetmem karşısında Tayyip Bey daha yerli isimlerle mukabele etti Fatih Sultan Mehmet gibi. Herkes Obama'nın başkanlığa seçilmesine dikkat çekti zenciydi. Biz ise 2002'de o seçimi yaptık. Kendi siyasetimizin zencilerinden olan bir insanı iktidara getirdik. 2007 yılında da bir başka zenciyi Cumhurbaşkanı seçtik. Türkiye bu değişimi ABD'den önce beceren bir ülke. Bush'a gelince, Erdoğan'ın "Ya bendensin ya bana karşısın", "Ya sev ya terk et" söylemi, Bush söylemiydi.

Bugün daha çok kendisine benzeyen bir Erdoğan var. Geçmişe dönük bazı değerlendirmeler yaptı zannediyorum. O sözlerden sonra Tayip Bey ile konuşmadım. Tayyip Bey gazetecilere çok açık bir insan değil. Ben de siyasetçiler ile sanıldığı kadar yakın ilişkiler kuran biri değilim.

Ayşenur Arslan'ın "Fehmi Koru da 'Bush' mu oldu?" sorusuna yanıt....
Kendi açımdan dünkü ile bugünkü arasında bir fark olduğunu zannetmiyorum. Jürilerde bulunmam, musiki geceleri düzenlemem önemli kişilerin katılıp gelmeleri, benden çok sizin bana atfettiğiniz özellikten çok onların bana yıllar içerisinde aynı çizgisini sürdürmüş bir insan için bir takdir buketi olarak görülemez mi? Ben öyle görüyürum açıkçası. Tezlerim var. O tezlerle ilgili ciddi davalar sürüyor şu anda. Uğur Mumcu suikastinin ardaından herkes farklı söylemler kullanırken ben bu cinayetin derin devlet ile ilgili olduğunu söylemiştim. O zaman bu tür açıklamalar tehlikeli sözlerdi.

Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliği'ne talip mi?
Türkiye'nin en büyük medya grubu. Türkiye'nin amiral gemisi Hürriyet'in başına gelmek kim istemez ama ben patron olsam 60 yaşına yaklaşan birisinin o gazetenin başına getirmem. Ben yaştan da kaybediyorum, 40'lı yaşlarında bir insan ileriye doğru hesapları olan insan demektir. Ben bugünkü yönetim kadrosunun Hürriyet'in genel havasıyla doku bozukluğu olduğunu düşünüyorum, toplumsal değerlerin bütününü temsil eden bir hava içerisinde olması gereken, toplumun bütününü temsil eden bir halk gazetesinin. Ben öyle düşünen insanlardanım.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*