'Fehriye Erdal'ın iadesini istiyoruz'

  • Giriş : 02.03.2006 / 00:00:00

Bakan Gül; 'Biz kaçak durumda olan Fehriye Erdal'ın iadesini istiyoruz'

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Belçika'da yargılanan terörist Fehriye Erdal'ın iadesini üçüncü kez istediklerini belirterek, "Terörist faaliyetlerde rol almış bir kişinin yargılanmasının bu kadar uzun sürmesi, şimdi de kaçak olması son derece düşündürücü. Biz Fehriye Erdal'ın iadesini istiyoruz" dedi.
İspanya'ya gidişi öncesi Esenboğa Havalimanı'nda bir açıklama yapan Dışişleri Bakanı Gül, Belçika'da yargılanan Fehriye Erdal'ın kaçması ile ilgili bir soru üzerine; "Türkiye üçüncü kez Fehriye Erdal'ın iadesini istedi ama gerçekleşmedi. Belçika makamları kendi kendilerini sorgulamalı. Terörist faaliyetlerde rol almış bir kişinin yargılanmasının bu kadar uzun sürmesi, şimdi de kaçak olması son derece düşündürücü. Biz Fehriye Erdal'ın iadesini istiyoruz" şeklinde konuştu.

Geçtiğimiz günlerde Türkiye'ye bir ziyaret gerçekleştiren Hamas'ın bu ziyareti sonrasında Türkiye'nin İran rejiminden etkilenip etkilenmeyeceğinin sorulması üzerine Gül, Türkiye Cumhuriyeti'nin İran'ın rejiminden etkileneceği iddialarının Türkiye Cumhuriyeti gerçeklerine aykırı olduğunu söyledi. Türkiye Cumhuriyeti'nin bölgede örnek bir ülke olduğuna dikkat çeken Gül, "Türk toplumu açık bir toplumdur. Böyle bir ülkenin başka rejimlerden etkilenme iddiası son derece yanlıştır. Türkiye Cumhuriyeti'ne herhangi bir ülkenin rejim satması sözkonusu değildir. Bu tip iddiaları ortaya koymak gazetecilik değildir. Türkiye Cumhuriyeti'nin büyük gazetelerinin bu tip konulara dikkat etmesi gerekir" diye konuştu.

Çek Dışişleri Bakanı'nın ziyareti ile ilgili başka bir soru üzerine ise Bakan Gül şu cevabı verdi: "Çek Dışişleri Bakanı Türkiye'ye geldiğinde Irak konusunu da ele aldık. Türkiye Cumhuriyeti Irak'ın toprak bütünlüğü ve siyasi birliğine önem veriyor. Irak'ta Iraklılar kendi kendilerini idare etmeli. Orada bulunan koolisyon güçleri bu birlik sağlanmadan çekilirse kaosa sebep olur."

İspanya ziyaretinde siyasi ve ekonomik ilişkileri gözden geçireceklerini belirten Gül, "Kıbrıs, Ortadoğu ve Irak konularını ele alacağız. Ümit ediyorum bu ziyaret mevcut ilişkilerin daha iyi olmasına vesile olacaktır. İlişkilerimizi daha derinleştirici ve kuvvetlendiren adımlar atacağız" dedi.Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious