Fehriye Erdal'ın kader günü 29 Mart

  • Giriş : 14.03.2007 / 00:00:00

Fehriye Erdal’ın Türkiye’de işlediği suçlardan dolayı Belçika’da yargılanıp yargılanmayacağına ilişkin bu sabah yapılan oturumun ardından kararını 29 Martta açıklayacağını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hakim Henri Heymans başkanlığındaki mahkemede Savcı Johan Delmulle, önceki oturumlarda sergilediği tavrı değiştirmedi ve terörist Erdal’ın Türkiye’deki suçlarından dolayı Belçika’da yargılanamayacağını savundu.

Delmulle, konuşmalarında, teröristin firarında Savcılığın tedbirsizlik ve hatalarına değinmedi ve Belçika adaletinin yetkisiz olduğunu tekrarlamakla yetindi.

Firardaki teröristi mahkemede temsil eden avukatı Raf Jespers, savcıyla tamamen mutabık olduklarını belirtti.

Sabancı ailesinin avukatları Fernand Schmitz ve Luc Arnon, sanığın Belçika’da yargılanmasını istediklerini, uluslararası anlaşmaların da bunu mümkün kıldığını savundu.

Schmitz, halka ve basına kapalı oturumun ardından yaptığı açıklamada, teröristin Türkiye’deki suçlarından dolayı Belçika’da yargılanacağına inanmadığını, Belçika’nın uluslararası anlaşmalara saygı göstermediğini ve adli işbirliği yapmadığını, adli yetkililerin dosyayı çıkmaza soktuklarını söyledi.

ERDAL DOSYASI

Gent Mahkemesi, 2005 yılının Ekim ayında, Erdal’ın Türkiye?de işlediği suçlardan dolayı Belçika’da yargılanamayacağını kararlaştırmış, bu karar 2006’da Yargıtay tarafından iptal edilmişti.

Teröristin Türkiye’de işlediği suçlardan dolayı Belçika’da yargılanmasına karşı çıkan Savcılığı ağır bir dille eleştiren ve "Savcılık teröristten yana" diyen Sabancı ailesinin avukatı Fernand Schmitz, Delmulle’un "Türkiye’nin iade talebi bulunduğu, bu talep yanıtlanmadıkça sanığın Belçika’da yargılanamayacağı" yaklaşımını "art niyet" olarak nitelendiriyor. Schmitz, "Terörist firar etmiş durumda. Dolayısıyla Türkiye’nin iade talebi yanıtlanamaz. Oysa yargı süreci Belçika’da başlatılmıştır ve sanığın gıyabında devam edebilir" görüşünü dile getiriyor.

Gent Mahkemesinin bir kez daha teröristin Belçika’da yargılanamayacağını kararlaştırması halinde Sabancı ailesi yeniden Yargıtaya gidecek. Yargıtayın bu durumda vereceği karar artık kesin olarak uygulanacak.

Terörist Erdal’ın avukatları ise "müvekkillerinin Belçika’da bulunmadığını", "Avrupa Terörizme Karşı Mücadele Sözleşmesi çerçevesinde bu ülkede yargılanamayacağını" ileri sürüyor.

Bu yaklaşımın yanlış olduğunu savunan adli uzmanlar, firardaki teröristin avukatlar tarafından temsil edildiğini, edilmese dahi gıyabında yargılanabileceğini, davanın açıldığı tarihte teröristin Belçika’da bulunduğunu belirtiyor.

TÜRKİYE’DEKİ SUÇLAR

Sabancı Holding Otomotiv Grubu Başkanı Özdemir Sabancı, Toyota-Sa Genel Müdürü Haluk Görgün ve sekreter Nilgün Hasefe’nin 9 Ocak 1996 tarihinde öldürülmesi olayının zanlılarından olan terörist Fehriye Erdal, 26 Eylül 1999’da Belçika’da, Neşe Yıldırım adına düzenlenen sahte pasaportla yakalanmıştı.

Belçika, Türkiye’nin iade talebini, idam cezasının yasalardaki varlığı nedeniyle reddetmiş ve bu arada teröristin siyasi sığınma başvurusunu da geri çevirmişti. Erdal, bir yıl kadar hapis yattıktan sonra bir evde gözaltına alınmıştı.

Gent Mahkemesi, geçen yılın Ekim ayı sonunda, terörist Fehriye Erdal’ın Türkiye’de işlediği suçlardan dolayı Belçika’da yargılanamayacağı yönünde görüş bildirmişti.

Mahkemenin kararında, teröristin Avrupa Terörizme Karşı Mücadele Sözleşmesi çerçevesinde yargılanamamasına gerekçe olarak, Sabancı suikastinde kullanılan silahın "tam otomatik" değil, "yarı otomatik" olması gösterildi. Söz konusu sözleşmede, "tam otomatik silah" kullanılan eylemler hedef alınıyor.

Sabancı ailesi, Yargıtaya giderek son itiraz hakkını kullandı.

Yargıtay, gerekçeli kararında, terörist Fehriye Erdal’ın Türkiye’de işlediği suçlardan dolayı Belçika’da yargılanamayacağına ilişkin mahkeme kararını iptal ederken, buna gerekçe olarak, Sabancı suikastinde kullanılan silahın "tam otomatik" veya "yarım otomatik" olması tartışmalarının yersizliğine işaret etti.

Avrupa Terörizme Karşı Mücadele Sözleşmesinde somut olarak bu tür bir ayırım yapılmadığını, Gent Mahkemesinin "sözleşmeyi yanlış yorumladığını" belirten Yargıtay, bu mahkemenin kararını geçersiz kıldı, dosyayı farklı hakimlerden oluşacak bir mahkemeye yönlendirdi.

Terörist Erdal, Belçika’da işlediği suçlardan yargılanması çerçevesinde, 28 Şubat 2006’da, Bruges Ceza Mahkemesi tarafından 4 yıl hapis cezasına çarptırılmış, ancak bu kararın açıklanmasından iki gün önce "izini kaybettirmişti".

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious