Felaket de erken uyarı ihmali

Felaket de erken uyarı ihmali.10923
  • Giriş : 20.07.2006 / 00:00:00

Endonezya’da meydana gelen 7,7 büyüklüğündeki depremin ardından tsunami olacağı uyarısının zamanında yapılmadığı ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

26 Aralık 2004’te 300 bin kişinin öldüğü 9 büyüklüğündeki depremin ardından kurulan erken uyarı sisteminin, son depremden sonra tsunami uyarısı yapmadığı bildirildi. 2004’teki büyük deprem sonrası Sumatra adasında kurulan tsunami erken uyarı sisteminin çalışmadığı, Java adasında ise böyle bir sistemin henüz kurulmadığı ifade edildi. Hükümetin bu sistemi, Java adasına 3 yıl içerisinde kurmayı planladığı açıklanırken, Amerikan Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi, deprem sonrası, “yaygın yıkıcı bir tsunami” tehdidi olmadığı uyarısı yapmıştı. Yerel medyadaki haberlerde de uyarı yapılmamasına rağmen, Java’da yaşayan halkın denizin çekildiğini görmeleri üzerine kaçarak yüksek yerlere sığındığı belirtildi. Görgü şahitleri, depremin ardından oluşan dalgaların araçları ve botları süpürerek, sahildeki evleri ve lokantaları dümdüz ettiğini ve 550 metre içerilere kadar girdiğine şahit olduklarını bildirdi. Haberlerde ayrıca zararın en büyük olduğu Pangandaran bölgesinde evsiz kalanlara henüz yardım dağıtımı yapılmadığı bildirildi.

Endonezya’nın Java adası açıklarında pazartesi günü meydana gelen Richter ölçeğiyle 7,7 büyüklüğündeki depremin ardından yaklaşık 2 metre yüksekliğindeki dalgalar, Pangandaran sahilindeki küçük otelleri yutmuştu. Tsunami sonrası 54 bin kişinin yerlerinden olduğu açıklandı. Yetkililer, ölenler arasında Pakistanlı, Finlandiyalı, Hollandalı ve İsveçli yabancıların da bulunduğunu bildirdi. Yerel medyadaki televizyon görüntülerinde ise aile yakınlarını bulmaya çalışan kişilerin fenalık geçirdiği gözlendi.

6,1 büyüklüğünde artçı deprem

Endonezya Meteoroloji Kurumu, Jakarta’nın güneybatısında yeni bir depremin meydana geldiğini açıkladı. İlk tetkiklere göre depremin büyüklüğü, Richter ölçeğiyle 6,1 olarak belirlendi. Meteoroloji ajansı yetkilileri, yüksek binaları sallayan şiddetli depremin merkezinin, Sunda boğazının 40 kilometre altında olduğunu kaydettiler. Endonezya’da önceki gün meydana gelen 7,7 büyüklüğündeki depremin tetiklediği tsunami en az 531 kişinin ölümüne neden olmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious