Felaketin 'gelişi' kaydedildi

Felaketin 'gelişi' kaydedildi .7795
  • Giriş : 28.05.2007 / 17:44:00
  • Güncelleme : 31.08.2016 / 15:50:13

Doğu'da sağanak yağış sel felaketine dönüştü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Ağrı'da derelerin taşması sonucu 7 köy sular altında kaldı 8 vatandaşımız hayatını kaybetti. Van'da da sel sularına kapılan biri çocuk iki kişinin cesedi bulundu. Bir vatandaşın cep telefonuyla çektiği selin geliş görüntüleri afetin boyutunu anlatmaya yetiyordu.

Ağrı'nın Hamur ilçesi'nde sel suları 7 köyü yuttu. Traktörleri sürükleyen ve evlerin içini çamurla dolduran sel, en çok zararı dere yatağındaki yerleşim bölgesine verdi. 40 dakikalık sağnak yağışın ardından dereler taştı, meydana gelen sel'de 8 kişi hayatını kaybetti.

Sel sularına kapılan 8 kişiden 5´inin cesetlerine akşam saatlerinde Seyithanbey Köyü'ndeki dere yatağında ulaşıldı. Aynı bölgede sabah saatlerinde de 10-12 yaşlarında bir erkek çocuk cesedi daha bulundu.

Sel suları önüne geleni yıkarken, köylerde büyük çapta maddi hasar meydana geldi. Ekili tarım arazilerinin de sular altından kaldığı bölgeye yardım malzemesi gönderilmeye başlandı.

8 kişinin hayatını kaybettiği Hamur ilçesinde 3 vatandaşımız da hala kayıp. Sulara kapılan 3 kişinin bulunması için çalışmalara devam edilirken, Kızılay bölgeye çadır, gıda ve battaniye yardımı gönderdi.

Selde hayatını kaybedenlerin yakınları hastanede ağıtlar yakarken, kimlikleri belirlenebilen cesetler ailelerine teslim edildi.

Benzer görüntüler Van'da da yaşandı. Van'ın Erciş İlçesi Köycük Köyü'nü vuran sel felaketinin gelişi ise saniye saniye görüntülendi.

Köydeki dehşet, korku ve bağırışmaların da kaydedildiği cep telefonu görüntüleri, felaketin büyüklüğünü ortaya koymaya yetiyordu.

Koca ağaçları ve kayaları devirip köye getiren sel, taş üstünde taş bırakmadı. Erciş'te de sel sularına kapılan anne oğul 2 kişi öldü.

Çok sayıda hayvanın telef olduğu, binlerce dönüm ekili arazinin de sular altında kaldığı sel felaketinde daha fazla can kaybının yaşanmasını selin gelişini gören 32 yaşındaki Feyat Polat önledi. Suyla birlikte dev kayaların ve ağaçların köye doğru geldiğini gören Polat, köylüye bağırarak evlerini boşaltmalarını istedi. Selin geliş anında köyde yaşanan korku da kameraya böyle yansıdı.

1 evin yıkıldığı selde hayatını kaybeden, 2 yaşındaki Mehmet'in cesedine hemen ulaşılırken annesinin cesedi sabaha karşı bulundu. Sular çekildiğinde köyden geriye balçık denizi kalırken, Kızılay bölgeye yardım göndermeye başladı.

Düşen yıldırımlar da can kaybına sebep oldu. Şanlıurfa'nın Erciş ve Siverek ilçelerinde yıldırım düşmesi sonucu 2 kişi hayatını kaybetti, 1 kişi de yaralandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious