Felaketle başbaşa bırakmayacağız!

  • Giriş : 07.11.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Biz hükümet olarak hiçbir zaman milletimizi felaketlerle başbaşa bırakmadık, bundan sonra da bırakmayacağız" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


TBMM'de AK Parti Meclis Grubu toplantısında konuşan Başbakan Erdoğan, son günlerde Güneydoğu'da yaşanan sel feleketinde birçok can ve mal kaybının yaşandığını belirterek, dün akşam itibariyle sel felaketinde 36 ölü ve 11 kayıp bulunduğunu söyledi. Sel felaketinden sonra milletvekilleri, bazı bakanlar, yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşlarının felaket mağdurlarına yardım için büyük bir çaba gösterdiğini anlatan Başbakan Erdoğan, kaybolan 11 kişinin aranmasına devam edildiğini, bölgede birçok hasar tespit komisyonu kurulduğunu, bu komisyonların çalışmalara başladığını ifade etti.

Başbakan Erdoğan, sel bölgesindeki yapıların selden ağır, orta ve hafif derecede zarar görüldüğünün tespit edildiğini vurgulayarak, "Hükümet olarak yaraların sarılması için bütün imkanlarımızı seberber ediyoruz" dedi. Sel felaketinden hemen sonra İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve Bayındırlık Bakanı Faruk Özak'ın bölgeye gittiğini, bugün de 4 bakanını bölgeye gönderdiğini anlatan Başbakan Erdoğan, kendisinin de bölgeye yarın gitmeyi planladığını ancak, yaşanan son gelişmelerden sonra bölgeye yapacağı ziyareti önümüzdeki haftaya ertelediğini kaydetti.

Sel felakatinin yaşandığı illeri tek tek gezerek sorunları yerinde tespit edeceğini dile getiren Erdoğan, "Halkımızın mağduriyetinin giderilmesi için her türlü çalışmamız devam ediyor. Devlet kurumlarını yanı sıra Kızılay ve Deniz Feneri gibi sivil toplum kuruluşlarının yaptığı çalışmaları da önemsiyoruz. Evleri ve eşyaları tahrip olan vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını gidermek durumundayız. İhtiyaç malzemleri en kısa sürede bölgeye gönderilecek" diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, selden zarar gören insanların barınma ihtiyacının giderilmesi için 80 TIR'la bölgeye yardım gönderildiğini, mağdurların barınma ihtiyacının giderilmesi için çadır, battaniye gibi yardım malzemesinin bölgeye sevk edildiğini bildirdi. Barınma ihtiyacının karşılanması için çadırlardan ziyade konteynerlerin kullanılmasını temin edeceklerini anlatan Başbakan Erdoğan, "Kısa bir süre sonra TOKİ'nin yaptığı konutlar varsa bu konutları feleketzedelere tahsis edeceğiz. Hazır konut yoksa da hızla afet konutları yaptıracağız" diye konuştu.

Bölgeye toplam 3 milyon 260 bin YTL'lik nakdi yardım gönderildiğini, 8 adet seyyar mutfağın günde iki öğün sıcak yemek verdiğini hatırlatan Başbakan Erdoğan, "Bu yaşanan felaket, Türkiye'de daha yapılması gereken çok işimiz olduğunu gösteriyor" diye konuştu.

Selin faturasının yüksek olmasının nedeninin, dere yataklarında imarsız yapılaşma olduğunu vurgulayan Başbakan Erdoğan, "Vali'nin verdiği bilgiye göre, Batman'da DSİ'nin yaptığı dere ıslahı olmasaydı, dere yatağındaki konutlarda yaşayanların tamamını kaybedecektik" dedi. Başbakan şöyle konuştu: "Maalesef konut yapılmayacak yerlere konut yapılıyor. Hiç bir zaman dere yatağındaki arazilerde işgal istemiyoruz. Dere yatağına inşaat yapılmaz. Bu konuda hassas olmak gerekir. Eninde sonunda dere, yatağına konut yapan işgalcileri atıyor. Bu konuyu gündeme getirdiğinizde kötü oluyorsunuz. Ama bunları söylemek durumundayım. Geçenlerde İstanbul için yine söyledim, gazetelerde 'şaşırtan sözler' diye verildi."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious