Felakette 60 ev yerle bir oldu

  • Giriş : 29.10.2006 / 00:00:00

Son günlerde tüm yurdu etkisi altına alan sağanak yağışlardan dolayı Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinde ilk belirlemelere göre 60 ev yerle bir oldu, 500 ev de kullanılamaz hale geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Meteoroloji yetkililerinden alınan bilgiye göre, metre kareye 89 metreküp yağmur düştü. Felakette, çok sayıda kişinin de kayıp olduğu ve su seviyesinin yer yer 3 metreye ulaştığı bildirildi. İlçede arama kurtarma ekipleri tarafından çalışma başlatılırken, çok sayıda hayvanın telef olduğu da gelen bilgiler arasında.

Bu arada olay yerine intikal etmeye çalışan Sivil Savunma ekipleri, Viranşehir-Ceylanpınar karayolunun 40'ıncı kilometresinde meydana gelen kazaya takıldı. Ceylanpınar'daki yakınlarını kurtarmaya giden vatandaşlar yolda meydana gelen kaza sebebi ile uzun süre yolda mahsur kaldı. Yolu kapatan araçlar çekici tarafından kaldırıldıktan sonra vatandaşlar yakınlarının imdadına yetişebildi.

Oturulacak durumda olmayan ilçede barınma ve temel ihtiyaçların karşılanması amacıyla Kızılay ekipleri de ilçeye intikal ettirildi. Gecekondulaşma oranının yüksek olduğu ilçe merkezinden geçen dere taşınca vatandaş kaçacak yer aradı. Ev ve iş yerleri çöken vatandaşlar canlarını kurtarmaya çalışırken alt katları su basan birçok vatandaş evlerin çatısına çıkmak zorunda kaldı. Su baskınlarının arttığı sırada İlçe Emniyet Müdürlüğünün bodrum katında bulunan ve ablasını ziyaretine geldiği öğrenilen Alaattin Kanık (21) isimli vatandaş boğularak öldü. Sivil savunma ve itfaiye ekiplerinin çalışmaları sonucu evin içini tamamen dolduran su temizlendikten sora gencin cesedine ulaşılabildi. Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, Kanık evin içinde mahsur kalan yeğenleri ve eniştesini kurtarmak için suya girdi, onları kurtardı ancak kendisini kurtaramadı.

Öte yandan ilçeye bağlı Karaali beldesindeki bir derenin sularına kapılan otomobil içerisinde bulunan Mehmet Karaüzüm ölürken, sele kapılarak kaybolan Mahmut Turan ve 9 yaşındaki kızını arama çalışmaları sürüyor.

Kriz masasına başkanlık eden İlçe Kaymakam Vekili ve Şanlıurfa Vali Yardımcısı ve Ceylanpınar Kaymakam Vekili Yalçın Yılmaz, şu an için acil olarak vatandaşların barınma ve temel ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştıklarını söyledi. Evsiz kalan vatandaşların TİGEM lojmanlarında barınacaklarını dile getiren Yılmaz, hasar tespit komisyonun bugün itibari ile çalışmalara başlayacağını söyledi.

Burada kriz masaından alınan bilgilere göre, ilçede 30 ev tamamen çöktü. 35 araç ise kullanılamaz hale geldi. İlçeye intikal eden Kızılay ekipleri 3 araç,1 ambulans 12 personel 2 doktor, 2 hemşire ile vatandaşın yardımına koştu. Kızılay ekipleri ilçeye getirdikleri 60 ranzalı yatak, 500 battaniye, gıda ve giyecek ile ilçede hazır bekliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious