Felç için umut veren sonuç

Felç için umut veren sonuç.11255
  • Giriş : 19.02.2009 / 23:19:00

Eskişehir Sağlık Müdürü Uz. Dr. Hüseyin Fidan, felç geçiren hastalara ilk üç saat içinde damar açıcı tedavi uygulanabilirse felç ve damar tıkanıklığı durumunun ortadan kaldırılabildiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Uz. Dr. Hüseyin Fidan ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Özcan Özdemir, İl Sağlık Müdürlüğünde basın toplantısı düzenledi.

ESOGÜ Tıp Fakültesi ile iş birliği yaparak Eskişehir için çok önemli bir çalışma başlattıklarını belirterek, Uz. Dr. Fidan, son yıllarda gelişmiş ülkelerde ve Türkiye'nin bazı kentlerinde uygulanan tedavi yöntemini daha organize ve yaygın bir şekilde hayata geçirdiklerini kaydetti.

Felç geçiren hastaların erken dönemde tedavi edilmesiyle ilgili bir yöntemi uygulamaya başladıklarını anlatan Uz. Dr. Fidan, şöyle konuştu:

''Bacak ve kollarda güçsüzlük oluştuysa, çift görme, baş dönmesi, dengesizlik ve konuşma bozukluğu gibi belirtileri olan hastalar hemen 112'yi aramalıdır. Bu tür hastaların üzerine su dökülüyor, kolonya, soğan koklatılıyor, masaj yapılıyor. Yeni tedavi yönteminde zaman çok önemli. İlk üç saatte bize gelmezse tedavi uygulanmıyor.

Hastalar ilk üç saat içinde verilen bir damar açıcı tedavi uygulanabilirse felç, damar tıkanıklığı durumu ortadan kaldırılabilir. Hastalar hayatlarını başkalarına bağlı olmadan sürdürebilir. Erken müdahale edersek hasta yatağa bağlı kalmadan yaşayabilir.''

Uz. Dr. Fidan, tedavi sayesinde yüzlerce hastanın başkalarına bağlı olmadan yaşayacağını belirterek, ''Eskişehir için devrim denebilecek bir değişiklik'' diye konuştu.

Tedavi yönteminin başarıya ulaşması için 112 Acil Servis sağlık ekiplerinin çok önemli olduğunu anlatan Uz. Dr. Fidan, şöyle devam etti:

''Ambulans servisimiz iyi organize oldu. Personel gerekli eğitimleri aldı. Hastalar ilk dakikalarda haber verirse 112 hızlı bir şekilde hastayı Tıp Fakültesine ulaştıracak. Yard. Doç. Dr. Özdemir'in yakın takibiyle hasta tedavi görecek. Projeye çok önem veriyoruz. Daha önce bu hastalar maalesef felç geçirdiği ilk dönemde damar açıcı tedavi alamadığı için tedavi edilemez hale geliyordu. Gelişmiş ülkelerde uygulanan bir tedavi yöntemi kentimizde daha yaygın olarak başladı.''

-''8 HASTAYA İLK 3 SAATTE ULAŞIP TEDAVİYİ UYGULADIK''-

Yrd. Doç. Dr. Özcan Özdemir de felç geçiren hastalara ilk üç saatte uygulanan tedavinin başırılı olması uygulanması için İl Sağlık Müdürlüğü ve ESOGÜ Tıp Fakültesinin ciddi bir organizasyon yaptığını bildirdi.

Tıkanan beyin damarına ilk 3 saatte damar açıcı tedavi uygulandığını anlatan Yrd. Doç. Dr. Özdemir, ''Beyin zamandır. Zaman bizim için çok önemli. Üç saatten sonra yapılan tedaviye hastalar cevap vermiyor'' dedi.

Yrd. Doç. Dr. Özdemir, Tedavi yönteminin başarıya ulaşması için vatandaşa duyurulması gerektiğini ifade ederek, bu tip hastaların vakit kaybetmeden tedavi merkezine getirilmesi gerektiğini kaydetti.

Sadece vatandaşın 112'yi aramasını beklediklerini ifade eden Yrd. Doç. Dr. Özdemir, şöyle devam etti:

''Eskişehir'de 8 hastaya ilk 3 saatte ulaşarak tedaviyi uyguladık. Bunlardan 3 hasta kimseden yardım almadan kendi işini kendi yapıyor. Tedavi gören hastaların yarısı yatağa bağlı kalacakken hayatlarını yardım almadan sürdürebiliyor. Hastaya ne kadar erken müdahale edersek o kadar iyi cevap veriyor. İlk saatte müdahale edilen hasta ile 3. saatte müdahale edilen hasta bile fark ediyor. Felç geçiren hastada zamanla bir yarış var. Vakit kaybı kalıcı hasarlara neden oluyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*