Felçli hastalara kök hücre umudu

  • Giriş : 27.02.2007 / 00:00:00

Prof. Dr. Haluk Deda, kök hücre tedavisinin Türkiye'deki başarı oranının yurtdışına göre daha fazla olduğunu ifade etti

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Nöroşirürji uzmanı Prof. Dr. Haluk Deda, uyguladıkları bir yıllık kök hücre tedavisi sonrasında "Amyotrofik lateral skleroz" (ALS) hastalarının yüzde 70'inde, omurilik felçlilerinin de yüzde 50'sinde belirgin bir iyileşme sağlandığını açıkladı.

Kök hücrenin kalp, beyin ve omurilik hastalıklarının tedavisinde ön plana çıkmaya başladığını anlatan Deda, yaklaşık bir yıl önce kök hücre tedavisi uyguladığı ALS ve omurilik hastalarının durumlarıyla ilgili bilgi verdi.

'En iyi sonuçlar bizde'
Türkiye'de bu bir yıllık sürede ALS hastalarında elde ettikleri bulguların 12 - 13 Şubat'ta ABD'deki Dünya Kök Hücre Kongresi'nde ele alındığını belirten Deda, "Bir sinir sistemi hastalığı olan ALS ve omurilik hastaları açısından en iyi sonuçlar bizim hastalarımıza ait. Bundan ülkem ve bilim dünyam adına mutluluk duyuyorum" diye konuştu.
Bir yıllık takip sonunda kök hücre tedavisi yapılan 13 ALS hastasının yüzde 70'inde belirgin bir iyileşme meydana geldiğini anlatan Deda, bu oranın şu ana kadar belirlenen yüzdelerin çok üzerinde olduğunu söyledi.

Deda, "Tabii her hastanın bu uygulamadan sonra yüzde yüz hastalıktan kurtulacağı anlamı çıkarılmamalı. Ama çok sayıda hastada bir uygulamadan sonra bile ciddi iyileşme sağlanıyor" diye konuştu.

Deda, 22 - 23 Mart günlerinde ABD'de yapılacak başka bir kök hücre kongresinde omurilik hastalarıyla ilgili sonuçları da sunacağını belirtti.

Bakanlık'tan izin bekleniyor

Deda, çalışmalarını inceleyen ABD'li bilim adamlarının kendileriyle çalışmak istediğini söyledi. Sağlık Bakanlığı'nın Kök Hücre Çalışmaları Kılavuzu'nda şart koşulması nedeniyle hastaların sigortalanması gerektiğini hatırlatan Deda, başarılı sonuçlar nedeniyle proje için Amerikan sigorta şirketlerinin her hastayı 10 milyon dolara sigortalamayı kabul ettiğini bildirdi.

Sağlık Bakanlığı'na sunulan projenin kabul edilmesi halinde yöntemin uygulanacağı hasta sayısının 10 - 20 ile kısıtlı olacağını bildiren Deda, bunun da Bakanlık tarafından denetleneceğini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious