Felçlilere bol portakal

  • Giriş : 05.12.2006 / 00:00:00

Portakal ve mandalina vücudun jandarmalığını üstleniyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Turunçgiller denilince tabii ki akla ilk olarak portakal ve mandalina geliyor. Kışın evlerimizden eksik olmayan bu iki meyve bakın ne gibi marifetlere sahip. Bu iki meyvenin yararlarını ve vücudumuz için oynadıkları önemli rolünü Beslenme ve Diyet Uzmanı Gürsel Doğan anlattı:

Bu iki meyve lezzet verdiği gibi şifa veriyor ve vücudun adeta jandarmalığını üstleniyor. İçerdikleri C vitamini nedeniyle vücudumuzu soğuğa karşı dirençli kıldığı gibi, pek çok hastalığın da önünü kesiyorlar. Vitamin zengini turunçgiller, içerdikleri 'flavonoid' adlı antioksidanlar sayesinde kalp ve atardamarların zarar görmesini de önlüyor. Örneğin; portakal kolesterol, mide ve yemek borusundaki kanser riskini düşürürken, içerdiği B vitamini ise damarların güçlenmesini sağlayarak damar sertliğini ve kireçlenmeyi önlüyor. Varise birebir gelen portakal, aynı zamanda sinir sistemini düzenleme özelliğine sahip dost bir meyve.

ALYUVARLARI ÇOĞALTIYOR

Portakalın suyu ve kabuğunu her türlü tatlı, et-sebze yemekleri ile çorba, pilav ve makarnada kullanmak mümkün. Karaciğer, mide ve barsakların çalışmasını arttırarak gazı önleyen portakal kabuğu reçeli, vücudu zehirlenmeye karşı savunuyor. Felç hastalarına da tavsiye edilen portakal, içerdiği folik asit, kalp dostu potasyum ve kalsiyum sayesinde sağlıklı alyuvarların çoğalmasına neden oluyor.

FOLİK ASİT ZENGİNİ

Turunçgiller, vücudumuzun doğal bekçileri gibidir. Özellikle portakal ve mandalinanın sihirli güçlerini yakından tanımak ister misiniz? Örneğin portakal; kolesterol, mide ve yemek borusundaki kanser riskini azaltmakla kalmayıp, içerdiği B vitamini nedeniyle damarları güçlendirir, damar sertliği ve kireçlenmeyi önler, varislerin iyileşmesini sağlar, sinir sistemini düzenler. Portakal kabuğu reçeli karaciğer, mide ve bağırsakları çalıştırıp gazı engeller. Turunçgillerin bir diğer önemli meyvesi mandalina ise kabuğunda bolca bulunan P vitamini sayesinde damar sertliği ve felç geçirenler için oldukça yararlıdır. Özelikle hamileler için büyük önem taşıyan folik asit portakalda bolca bulunmaktadır. Bundan dolayı portakal tüketimi hamileler için mutlaka tavsiye edilmektedir. Folik asit, hamileliğin ilk üç ayında ve hamilelik boyunca son derece gerekli bir vitamindir.

Reçeli karaciğerin çalışmasını sağlar

# C ve B vitamini açısından zengin olan portakal insana dinamizm verir.

# Portakalda bulunan C vitamini ince ve kalın damarların yumuşak kalmasını sağlar.

# Damar tıkanıklığını önler.

# Vücuttaki direnci artırır.

# Kanın durulmasına ve temizlenmesine yardımcı olur.

# Hazmı kolaylaştırır.

# Enerji verir.

# Portakal reçeli karaciğerin çalışmasına destek olur.

# İmmün sistemin (bağışıklık sistemi)daha verimli çalışmasını sağlar.

# Felç riskini önleyici olarak görev alır.

# Beta-keroteinler damar tıkanmalarını önler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious