Fener, Belediye'ye 2-0 yenildi! İşte maçın yankıları

Fener, Belediye'ye 2-0 yenildi! İşte maçın yankıları.13711
  • Giriş : 11.08.2007 / 11:36:00

Turkcell Süper Lig'in açılış maçında konuk takım Fenerbahçe İstanbul Büyükşehir Belediyespor'a 2- 0 yenildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

,SELÇUK YULA:ALEX'SİZ OLMUYOR FOTOMAÇ

Fenerbahçe son yıllardaki geleneğini bozmadı ve sezona puan kaybıyla başladı.Zico, oyuna ağırlığını koyamadı. Yapacağı tek hareket 1- 0'dan sonra Önder'i stopere çekip, sağ kanadı Gökhan'a teslim edecekti, yapamadı. Sonradan oyuna giren İlhan, Colin Kazım ve Ali Bilgin kurtarıcılıktan çok uzaktı.

HAKKI YALÇIN:SÜKSELİ SİLUETLER FOTOMAÇ

Dün geceki Fenerbahçe, gizlemek istediği bütün hataları su yüzüne çıkarırken, çarşamba gecesi için kendini ihbar etti.Alex'in olmadığı yerde, Fenerbahçe'yi bulmak zor. Dün gecenin suç delilleri, dilerim çarşamba gecesine kadar ortadan yok edilir. Yoksa Şampiyonlar Ligi hayalinin katili olmak için, her türlü ortam, dün geceki Fenerbahçe'de mevcuttu.

NECATİ BİLGİÇ:YÖNETİMİN HATASI FOTOMAÇ

Fenerbahçe, Süper Kupa galibiyetinin verdiği gurur ve rakibi küçümsemesinin cezasını ağır ödedi. Sarı-lacivertliler, bu yıl Süper Lig'e çıkan ve gençlerden kurulu Belediyespor karşısında zavallı bir Futbol gösterdi. Can ve Uğur'un büyük hatalarıyla yedikleri iki golün altından kalkamadılar ve Anderlecht maçı öncesi endişe yarattılar. Hataları sıralamak istersek önce yönetimden başlamak lazım. Geçen seneden beri "Bu takıma forvet lazım" diye onlarca kalem tükettik ama yönetim gitti Roberto Carlos'u aldı.

Dün akşam Roberto Carlos'un attığı golleri (!) ağlar mı tutamadı, hakem mi göremedi acaba? O kadar büyük paralarla Vederson'un yapacağı görevi üstlenecek yaşlı bir yıldızı almaktansa, doksan dakika tek başına gol atmak için çırpınan Kezman'a bir partner alsalardı, lige yenik başlamazlardı.

İkinci hata Zico'dan geliyor. Lugano gibi hem atakta hem defansta çabuk ve iyi yer tutan bir oyuncuyu, oynamak istediği halde "Hazır değil" diye kadroya almamak cinayettir. "Deivid varken forvet istemem" sözlerinin de ne kadar gerçek olduğu (!) dün akşam ortaya çıktı.

HADİ TÜRKMEN:AVCI, AVLADI! FOTOMAÇ

Sarı-lacivertli camiaya bugüne kadar gelen teknik direktörlerin çoğu, cesaretsiz oldukları için bu kulüpte forma şansı bulamayan gençler yıllardır harcandılar.

GÜRCAN BİLGİÇ:35. HAFTANIN ACEMİLERİ

Daha ligin ilk haftasında bu tür sonuçlar ve Futbol normaldir diye yazıya başlayabilirdik. Sezon başı hazırlıklarının ağırlığını hazmetmeye çalışan, yeni transferlerin alışma devresini geçiren veya sistem sıkıntılarını gidermeye çalışan takımlar, elbette sıkıntı yaşayacaklar. Bu mazeretlerin hepsi İstanbul Büyükşehir Belediyesi için de geçerli. Sahaya Süper Lig tecrübesini ilk defa yaşayan beş oyuncuyla çıkmışlar. İkinci Lig'den sonra da ilk maçlarını son şampiyon ile oynuyorlar.
Ama Fenerbahçe, geçen yılki 34'ten sonra 35. haftasıyla aynen devam ediyor. Yeni olan tek şey Roberto Carlos. Geçen sene sonucu değiştirenler gitmiş, yoklar. Değişimi yapması gerekenler, değiştirilmediği için, değişen hiç bir şey yok.

Biraz karışık olduğunun farkındayım. Futbol gibi basit bir oyunu, böylesine zor hale getirmenin azabını yaşadığımızdan kuşkunuz olmasın.
Doğru seçim matbu eleştirileri kullanmak aslında. Geçen yılın, herhangi bir haftasından bir yorumu seçip almak.

İçinden "Maça ruhunu katarak takımı coşturdu, arkasından sürükledi ve gerçek bir lider gibi davrandı" cümlesini çıkartarak, Tuncay'ı bir kenara koymak. Hiç beğenilmeyen Ümit Özat'ın üstlendiği sorumlulukları ve riskleri de silip, aynen sayfaya koymak.

AHMET ÇAKAR:TUNCAY GİTMİŞ ÇOK ŞEY BİTMİŞ SABAH

Fenerbahçe, zaten geçen yıl da yıldızlarla ve onlara dayalı Futbol oynuyordu. Durum böyle olunca da en önemli yıldızını kaybettiğinde sıradan bir takımmış gibi davranmaya başladı. Bu kadro Zico kalsın veya gitsin Türkiye liginde ve Avrupa'da taraftarı çok kahreder. Roberto Carlos dünya çapında yıldız, ama oynadığı mevki bir maçı kurtaracak, oyunu çekip çıkartacak durumda değil. Üstelik dün gece kötü oynamadı ama yakından suratına bakıldığında "Buralarda benim ne işim var?" der gibiydi.

ÖMER ÜRÜNDÜL:SIKINTININ ERKEN GÖSTERGESİ SABAH

Geçen seneden beri Zico'nun çok yetersiz bir teknik adam olduğunu sürekli vurguluyorum. Bir defa bir teknik direktör eğer takımı çok kötü oynuyorsa ve ilk devreyi iki farklı yenik bitiriyorsa mutlaka ikinci yarıya oyuncu değişiklikleriyle çıkılır. Yaptığı değişiklikler ise tam komediydi. Ali Bilgin'i Uğur Boral'ın yerine ters ayakla sol kulvara alınca bu bölge tamamen pasifize oldu. Dünyada hiçbir teknik direktör Kezman kadar kötü oynayan bir oyuncuyu 90 dakika sahada tutmaz. Bu maç Fenerbahçe'nin ne kadar büyük sıkıntılar yaşayacağının çok erken göstergesi oldu. Abdullah Avcı ve oyuncularını tebrik etmemek de mümkün değil. Netice bir tarafa lige yeni çıkmış yeni bir kadro oluşturan bir takımın bu kadar organize olması inanılır gibi değil.

ERMAN TOROĞLU:FENER SEYRETTİ HÜRRİYET
Bir tarafta toplama bir takım. Daha doğrusu sahanın içindeki her futbolcusu teker teker bir takım. Yanda maçı seyreden bir teknik direktör, aynı tiyatro seyreder gibi. Öbür tarafta bir Futbol takımı. 11 kişiyle oynayan, yanda bir teknik adam. Öteki teknik adama göre hep önde düşünen, onun hamle yapmasını bekleyen...

Öyle bir maç ki, sabaha kadar oynansa bu Büyükşehir, bu Fenerbahçe'yi yener. Aslında sonuç F.Bahçe için çok sürpriz değil. Fenerbahçe, geçen sene de böyle maçları çok oynadı.

Bu Fenerbahçe geçen seneden daha başarılı olamayacak bu kesin. Sebebi de kesinlikle yönetici zihniyeti. Büyük futbolcu alarak, Futbol takımını büyütemezsiniz. Koşan, mücadele eden, takıma uyan futbolcu alarak, o takımı büyütürsünüz. Geçen sene F.Bahçe'yi takım yapabilecek oyuncular bu sene ayrıldılar. Yerlerine de bireysel oyuncular alındı.

ALTAN TANRIKULU: HAYIRLI YENİLGİ HÜRRİYET

Roberto Carlos dünya markası.. Tamam da savunmada onun bölgesinden gelen gollerin sayısı artıyor. Hücumdaki partneri Uğur'la anlaşması Tuncay-Ümit ikilisi kadar uyumlu değil.. Fenerbahçe henüz bu dünya markasından istediği verimi alabilmiş değil..

Sarı-lacivertli takım geçen sezonun en çok gol atan takımıydı.. Bu doğru.. Ama gollerin çoğunda atan ya da attıran olarak Alex'in imzası vardı.. Alex'in olmadığı maçlarda Fenerbahçe'nin yaşadığı sıkıntı bir kez daha ortaya çıktı. İstanbul Belediye orta alanı tamamen ele geçirdi.. Biraz hızlı oynayarak orta alanı geçti. Savunmada da fazla zorlanmadı. Oysa Alex olsa, araya bırakacağı paslar veya sürpriz sızışlarıyla Fenerbahçe yine maçı domine eden taraf olurdu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious