Fener 23 BJK 8 yıldır bekliyor

  • Giriş : 03.05.2006 / 00:00:00

Fortis Türkiye Kupası'nda bu akşam, 23 yıldır kupaya hasret olan Fenerbahçe ile 8 yıldır kupa kaldıramayan Beşiktaş karşı karşıya.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bugün İzmir'deki kupa finalinde F.Bahçe 23, Beşiktaş 8 yıllık hasretine son vermek istiyor. Ayrıca maç öncesi karşılıklı kılıçları çeken başkanlar da kozlarını paylaşıyor.

Kupayı ne onlardan fazla kimse isteyebilir, ne de onlardan daha susamışını bulabilirsiniz. Sadece bu neden, bu karşılaşmayı taktik disiplin veya rakip analizinden çıkartıp, oyuncuların omuzlarına yüklüyor. Beşiktaş yaralı aslan gibi. Bomboş geçen bir sezonun acısını tek maça, tek finale, tek hedefe bağlamış durumda. Haftalardır maç kaybediyorlar, yine tribünlere çağırılıyorlar. Beşiktaş taraftarı bu üzüntüleri sadece bu final için sineye çekti. Oyuncularından kupayı istiyor. Daha büyük istekleri ise F.Bahçe'yi yenmeleri. F.Bahçe, geçen sene finalde G.Saray'a kaybetmişti. 23 yıllık hasretle kupa bekliyorlar. Rakiplerinden farkları, şampiyonluğu da kovalamaları. Üst üste gelen derbilerin sonuncusunda, hesabı kupayla kesmek istiyorlar. Teknik direktörler, oyuncularını motive etmek için ekstra bir çaba sarf etmeyecekler. Zaten onlar gece yatarken, sabah kalkarken bu maçı üstlerine giyiyorlar. Bu aşamada saha planları işin içine girecek. Çok istemek, çok koşmak, çok arzulu olmak yeterli değil maçı kazanmak için. Çok da akıllı olmak zorundalar. Soğukkanlı kalacak, stratejilerini belirleyecek ve az hata yapacaklar. F.Bahçe'nin maçı kazanmak gibi zorunluluğunun olmaması en büyük avantajı. Berabere biten 90 dakikanın uzatmaları var, olmadı penaltı atışları var. Dolayısı ile risk almak zorunda değiller. Bu nedenle Saracoğlu sendromu bu maçın etken maddesi olmayacak. Kontrollü oynayacaklar, tempoyu düşük tutacaklar. Yani her zamankinden farklı değiller. Tek şansları puan kaygısı taşımamaları.

FENER'İN CAN SİMİDİ VAR
Bu etapta baskıyı hissedecek olan Beşiktaş. F.Bahçe'nin can simidi (şampiyonluk) daha iki hafta boyunca geçerliliğini yitirmeden, oyuncuların elinde duruyor. F.Bahçe'nin orta saha ustaları; Appiah, Aurelio ve Selçuk maçın dümenine geçtikleri anda zaten kupanın yönü de belli olur. Bu orta saha ile baş edecek bir takım değil Beşiktaş. Tigana macera aramayacak, kendi sahasında bekleyecek, 2-2'lik maçta olduğu gibi spontane pozisyonlarla üstünlük arayacaktır. F.Bahçe'nin hemen her maçta gol bulduğuna dikkat edersek, Beşiktaş'ın, maçı en azından uzatmalara götürmesi için gole ihtiyacı var. Sezon içinde F.Bahçe karşısına galip gelmek için çıkıp da, bunu başaran takım olmadı. Fenerbahçe'yi yenenlerin hepsi kalelerini savundular, şanslarına sarıldılar. Rakibinin üstüne gitmek isteyecek, kendi alanında boşluklar bırakacak bir Beşiktaş'ı bu maçta bekleyen sadece yenilgi olmaz. 22 Nisan'daki son derbiyi ders gibi çalışmak zorundalar. F.Bahçe sadece kupanın değil, omuzlarına takacağı üç yıldızlı apoletin de peşinde. 10 gün içinde üçüncü büyük rakibini yenmek istiyor. Galatasaray ve Trabzon'dan sonra Beşiktaş'ı da yenmek, her takıma kolay kolay nasip olmaz.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious