Fener Aurelio'yu arıyor

Fener Aurelio'yu arıyor.14476
  • Giriş : 31.07.2008 / 07:59:00

Sarı-lacivertlileri 'sıkıntılı günler' bekliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Vatan gazetesi yazarı Sergen Yalçın, MTK maçı sonrası Fenerbahçe'yi analiz etti.

FENERBAHÇE AURELİO'YU ARIYOR

Bu maçın değerlendirmesi olmaz aslında.. Çünkü, F.Bahçe’nin karşısındaki MTK’nın ciddiye alınacak bir tarafı yoktu.. Bu kadar zayıf bir ekibe karşı, F.Bahçe’nin açıkçası şov yapması gerekirdi.. Bu kadar tek taraflı cereyan eden bir oyunda özellikle forvette ikili oynayan Semih ile Güiza’dan farkı yaratacak goller bekliyordum.. Ama ikisi de gol atamadıkları gibi, performanslarını da hiç yeterli bulmadım..

Fenerbahçe'nin dün gece attığı iki golün de uzaktan vuruşlarla, hatta biraz tesadüfi olması, golcülerdeki problemi zaten ortaya koyuyor.. Yeni teknik direktör Aragones, tıpkı geçen sezon geriye düştükleri maçlarda Zico’nun yaptığı gibi çift forvetin arkasına Alex’i koyup, orta sahayı da üçledi.. Ama iki santrfor dönüşlerde zayıf kaldı, Alex’in önünü açamadı, oyunu tıkadı..

Bir kere F.Bahçe’nin en önemli eksiği Aurelio’nun yerini henüz dolduramamış olması.. Çünkü Aurelio hem iyi kesiciydi, hem topu oyuna sokabiliyordu, hem de çift ciğerle oynayıp tempo yükseltiyordu.. Selçuk’a ve girdikten sonraki Emre’ye baktığımızda, bu özelliklerin hiçbiri yoktu..

Bu takımın en fazla ihtiyaç duyduğu oyuncu Emre Belözoğlu.. Karşısında 2 pas yapmayı bile beceremeyen bir takım varken, ben Aragones’in yerinde olsam Emre’yi ilk 11’de başlatıp staddaki atmosfere ve takıma alıştırmayı tercih ederdim.. Yarın daha dişli bir rakip karşısında böyle fırsat bulmak kolay olmayabilir.. Emre’nin fiziksel problemi varsa bile MTK aranan idman takımı görüntüsündeydi..

Yenilerden Güiza da beni hayâl kırıklığına uğrattı.. Böyle maçlar ‘kredi’ maçlarıdır.. Zayıf takıma karşı iyi oynayıp, kendini zorlayıp, gol atıp hem taraftara sempatik gelirsin, hem de zorlu maçlar için kredi biriktirirsin.. F.Bahçe taraftarının Güiza’dan büyük beklentisi olduğunu biliyorum.. Ama o bu beklentiyi karşılayacak bir Futbol sergilemedi.. Kimbilir, belki rakibi hafife aldı ama pozisyona girişi, topa vuruşuyla rakibi hallaç pamuğu gibi atması gerekirdi..

Ayrıca kim kızarsa kızsın, yine doğru bildiğimi söyleyeyim: Semih, F.Bahçe’nin ilk 11’inde oynayacak bir futbolcu değil.. Temposu yetmiyor en başta.. Sonradan, özellikle 2. yarının son çeyreğinde oyuna dipdiri giren bir Semih’in etkisi daha fazla oluyor.. Yine eski görüntüdeydi, enerjisini doğru ayarlayamadı, gol atmayı da başaramadı..

Fenerbahçe'de Roberto Carlos ve Gökhan Gönül dışında çok iyi oynayan futbolcu görmedim.. Kazım göze batacak dalışlar yaptı ama dediğim gibi karşındaki takım MTK.. Alex diri ve hareketli değildi.. Kondisyon yüklemesi, yoğun idmanlar ve genel oyun karakteri nedeniyle onun durumunu normal karşılayabilirim.. Ama diğerlerinin mazereti olamaz..

TEKNİK açıdan şu analizi de yapmak lazım..

Fenerbahçe, MTK önünde bile defanstan topla çıkarken hatalar yaptı, orta alanda büyük boşluklar bıraktı.. Öndeki üçlü ve üçlü orta saha çok koşmadı.. Allah’tan rakip MTK’ydı.. Onlar bu boşlukları hiç kullanamadı, 2 adım ileri gidemediler.. Başta takım olsa, zaaflar daha net ortaya çıkardı..

BENİM için ilk maçın mesajı çok net:
Fenerbahçe, orta sahaya mutlaka Aurelio tipinde bir adam bulmalı veya acilen Emre’nin devamlılığını sağlayıp bu bölgeye monte etmeli.. Bana göre F.Bahçe’nin Semih’in yerine bir de golcü alması lazım.. Yoksa bu kadroyla devam edilecekse, sıkıntılı günler F.Bahçe’yi bekliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*